Gdzie do lekarza nocą?

1 października wchodzi w życie tzw. sieć szpitali. W związku z tym nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą mogły udzielać tylko placówki, które się w niej znalazły. W Poznaniu nocą i w święta przyjmować będzie 7 placówek.

 

Sieć szpitali, czyli system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, wchodzi w życie w niedzielę. W sobotę, 30 września, wygasają więc umowy dotyczące nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zawarte z przychodniami, które nie zostały ujęte w sieci. To znaczy, że od niedzieli, od godz. 8 rano, w Poznaniu nocą i w święta chorzy będą mogli szukać pomocy w siedmiu placówkach.

 

Są nimi:

Szpital Wojewódzki w Poznaniu (ul. Juraszów 7/19),

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia (ul. Szwajcarska 3),

Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem (ul. Krysiewicza 7/8),

Szpital Miejski im. Franciszka Raszei (ul. Mickiewicza 2),

Poznański Ośrodek Specjalistyczny Usług medycznych (al. Solidarności 36),

Pomoc Doraźna Lekarzy Rodzinnych "Grunwald" (ul. Kasprzaka 16),

Centrum medyczne HCP (ul. 28 czerwca 1956 r).

 

Uwaga: wyżej wymienione placówki zaczną udzielać nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dopiero w niedzielę o godz. 8 rano. To znaczy, że jeszcze w nocy z soboty na niedzielę pomocy trzeba szukać w dotychczasowych przychodniach. 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to podstawowe świadczenia udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

W przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może szukać pomocy w dowolnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza POZ złożył swoją deklarację.

Dyżurujący lekarz może udzielić porad w przychodni, w domu pacjenta (w uzasadnionych medycznie przypadkach) i telefonicznie. Z nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać, gdy dostępne bez recepty leki nie pomagają i gdy oczekiwanie na otwarcie przychodni może źle wpłynąć na zdrowie pacjenta.

Więcej informacji można znaleźć na stronach NFZ: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/13328/

oraz tutaj: http://www.poznan.pl/mim/ezdrowie/news/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna-zmiany-od-1-pazdziernika-2017-r,110449.html

Wykaz aptek dyżurujących dostępny jest na stronie: https://www.woia.pl/news/2587/dyzury-aptek-miasta-poznania-15082017.html