Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Górska wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim

10.11.2022

Grafika artykułu: W centrum duży, biały napis - tytuł i daty ramowe wystawy. W tle zdjęcie górskiego krajobrazu, na pierwszym planie widać ośnieżone drzewa.W 1979 roku Władysław Rut postanowił uwiecznić na zdjęciach jesień w polskich górach. Wyprawa obejmowała szlaki w Pieninach i Tatrach. Fotografowi towarzyszyła wnuczka, która powstałe stereofotografie zgłosiła na akcję zorganizowaną przez Wydawnictwo Miejskie Posnania w 2021 roku. Kolekcja ta jest prezentowana na wystawie.

Władysław Rut był poznańskim fotografem i pasjonatem fotografii zarówno konwencjonalnej, jak i stereoskopowej. Przez lata poszukiwał nowych plenerów wartych utrwalenia. Dokumentował nie tylko naturę, ale także ciekawe wydarzenia sportowe, koncerty czy budowę nowych osiedli mieszkaniowych w Poznaniu. Pasją Władysława Ruta było również fotograficzne dokumentowanie pielgrzymek Jana Pawła II. Efekty swojej pracy prezentował w poznańskim Fotoplastikonie, który od początku lat 70. ubiegłego wieku przez ponad trzy dekady prowadziła rodzina Rutów.

Podczas pleneru w Pieninach dopisywała wspaniała jesienna aura, natomiast w Tatrach w tym czasie była już zima. Na stereofotografiach można więc dostrzec złotą polską jesień, a także ośnieżone szczyty widoczne z Kasprowego Wierchu.

Wystawa „Szlaki górskie w obiektywie Władysława Ruta” potrwa do 30 listopada.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00
  • sobota: 10.00 – 17.00
  • niedziela: nieczynne

Ceny biletów:

  • normalny: 5 zł
  • ulgowy: 2 zł
  • grupowy: 20 zł

Szczegółowe informacje: