Graphic Concept — Podróże i migracje – o poszukiwaniu własnego miejsca
Słownik Języka Polskiego definiuje pojęcie podróży jako przebywanie drogi do jakiegoś odległego miejsca. Zwyczajowo podróżowanie kojarzy się z przyjemnością, odkrywaniem nieznanych nam dotychczas destynacji, zachwytem nad barwnością różnych kultur. Tymczasem podjęcie decyzji o zmianie miejsca pobytu niekoniecznie podyktowane jest tylko potrzebą zdobycia wiedzy czy nowych doświadczeń.
Trudna codzienność – zwłaszcza w świetle współczesnych konfliktów czy wyzwań klimatycznych – staje się równie silnym bodźcem do migracji, która niespecjalnie łączy się z wakacyjną lekkością.
Spotkanie:
- 23 listopada, godz. 13.00
- Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu
- bilety: normalny – 10 zł, i 1 zł (dla młodzieży uczącej się do 26. roku życia).
- prowadzenie: Barbara Górecka
W jaki sposób na te kwestie reagują projektanci? Organizatorzy spróbują odpowiedzieć na pytania, jakie miejsce w plakacie (i nie tylko) zajmuje przemysł turystyczny czy reklama oraz za pomocą jakich środków artyści zajmują stanowisko dotyczące wyzwań natury społeczno-politycznej.
Pod nazwą „Graphic Concept” kryje się cykl działań Galerii Plakatu i Projektowania Graficznego z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Co roku za pośrednictwem wykładów prezentowana jest nie tylko różnorodna kolekcja zbiorów graficznych muzeum – zarówno polskich, jak i zagranicznych, ale także poruszana jest szeroko pojęta problematyka grafiki jako wizualnego komunikatu pełnego treści społecznych, kulturalnych czy politycznych.
Tegoroczna odsłona cyklu jest szczególna, bowiem powstała we współpracy z poznańską uczelnią Collegium da Vinci. Studenci przygotowywali projekty, z których do realizacji wyłoniony został jeden – Gabrieli Kowalskiej, który stanowić będzie identyfikację wizualną dla „Elementarza Współczesności”.
Po raz pierwszy w historii cyklu teoria łączy się z praktyką w sposób szczególny, bo z młodą projektantką.
Szczegóły:
- Kontakt: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Góra Przemysła 1, tel. 61 856 80 75 | Muzeum Sztuk Użytkowych: strona internetowa | Muzeum Sztuk Użytkowych: Facebook