Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grudniowe wydarzenia w Domu Bretanii

05.12.2022

Grudniowy program wydarzeń, na które zaprasza Dom Bretanii, jak zwykle prezentuje się obiecująco. W programie wykład o Tel Awiwie, trubadurkach z Francji oraz projekcja filmu animowanego, który w wyjątkowy sposób opowiada o samotności i odchodzeniu. W grudniu cały czas dostępna jest wystawa grafik i rysunków Agathe Halais, ilustratorki z Rennes.

Grafika artykułu: Kadr z filmu animowanego „Louise nad morzem”, na stołeczku siedzi staruszka, ma siwe włosy związane w koka, nosi niebieską spódnicę i żółte tenisówki, przed nią siedzi pies o szarym umaszczeniu, kobieta i zwierzę spoglądają sobie w oczy, w tle nadmorska plaża.  
„Louise nad morzem”, reż. Jean-François Laguionie.

Program wydarzeń:

5 grudnia, godz. 18.00 – Polskie korzenie Tel Awiwu

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny

Wykład prof. Łukasza Tomasza Sroki w ramach Festiwalu Miasteczko Poznań z okazji 20-lecia pisma. Przedmiotem wykładu będą okoliczności narodzin, rozwój i specyfika Tel Awiwu. Przedstawione zostaną najważniejsze osoby i miejsca związane z tym miastem. W sposób szczególny wyeksponowane zostaną polskie wątki w historii Tel Awiwu, jego związki z Polską, wkład Żydów polskich w jego budowę i obecność w nim Polaków. Wykład połączony będzie z prezentacją najnowszej książki prof. Sroki pt. „Tel Awiw. Nowoczesne miasto starożytnego narodu”

7 grudnia, godz. 18.00 – Projekcja filmu animowanego „Louise nad morzem”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wstęp wolny
  • film z polskimi napisami

Louise, starsza pani, zostaje na peronie w nadmorskim kurorcie, bo nie zdążyła na ostatni pociąg, który opuszczał stację w okresie wakacyjnym. Zostaje sama w opustoszałym miasteczku, gdzie odbywa zimową porą oniryczną podróż do krainy wspomnień. Piękna, poetycka opowieść o samotności i o odchodzeniu. Film był współprodukowany przez renomowaną bretońską wytwórnię filmów animowanych JPL Films z siedzibą w Rennes. W 2017 roku wygrał Nagrodę Publiczności na poznańskim festiwalu Animator. Był nominowany również do Europejskiej Nagrody Filmowej i Złotego Pegaza.

 20 grudnia, godz. 18.00 –  „Trobairitz – głos kobiet w poezji okcytańskiego Południa”

Wykład prof. Anny Loby z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”. Obok licznej rzeszy trubadurów, którzy od końca XI wieku aż po wiek XIII tworzyli niezwykle oryginalną poezję w języku okcytańskim, pojawiają się również piszące kobiety – „trobairitz”. Co o nich wiemy? Co po nich pozostało? I czy w ogóle istniały? A jeśli tak, to kim były i o czym pisały? Czym ich poezja różni się od utworów ich sławnych kolegów po piórze? Obecność kobiet w liryce Południa wciąż kryje tajemnice, budzi ciekawość, skłania do stawiania wciąż nowych hipotez.

1-22 grudnia – Wystawa „Wielki świat małych rzeczy”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wystawa czynna do 28 lutego, pon.-śr. w godz. 10.00-19.30, czw.-pt. w godz. 10.00-17.00

Wystawa grafik i rysunków Agathe Halais, artystki graficzki i ilustratorki z Rennes. Jej zainteresowania artystyczne koncentrują się na świecie kobiecym, a jej prace nierzadko niosą przekaz feministyczny. Estetyka Agathe Halais skupia się na kolorystyce czarno-białej. Rysuje ołówkiem, wykonuje grafiki portretowe z użyciem czarnego tuszu, miniaturowe odlewy oraz maluje obrazki na różnych przedmiotach. Artystka tworzy przede wszystkim miniatury – stworzyła i prowadzi w Rennes najmniejszą na świecie galerię sztuki, o wymiarach mniejszych niż kartka formatu A4. Obecnie pracuje nad dwoma komiksami i zajmuje się teatrem dla młodej widowni.

Szczegóły i kontakt: