Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grudzień w Bibliotece Raczyńskich

24.11.2021

Grafika promująca biblioteczny cykl "czyta pani czyta". Po prawej stronie tytuł cyklu napisany ozdobna czcionką, wokół niego dwa czerwone tulipany. Po lewej stronie, na czerwonej główce tulipana logotyp Biblioteki Raczyńskich. Biblioteka Raczyńskich zaprasza na grudniowe wydarzenia. Część z nich dostępna będzie w wersji online. Jak zwykle nie zabraknie okazji do poznania wielu ciekawych książek, ale też bożonarodzeniowych tradycji z Kresów.

Harmonogram wydarzeń:

2 grudnia, godz. 18.00, czytelnia w gmachu głównym

Zapiski intymne. Z Piotrem Bojarskim o Arkadym Fiedlerze

„Fiedler. Głód świata”- tytuł biograficznej książki Piotra Bojarskiego doskonale oddaje złożoność postaci. W przygotowanej w oparciu o bardzo szerokie źródła biografii, autor portretuje pisarza, podróżnika, ale także człowieka żądnego sukcesu i pełnego sprzeczności. O samym Fiedlerze, ale także pracy nad biografią, zbieraniem materiałów i rozmowach przeprowadzonych podczas przygotowania książki z Piotrem Bojarskim porozmawia Kalina Olejniczak.

8 grudnia, godz. 18.00, wydarzenie online 

„Sytuacja Norwida – sytuacja Baudelaire’a. Paralele nowoczesności” – spotkanie wokół książki

Biblioteka Raczyńskich oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, Oddział w Poznaniu zapraszają na spotkanie z Magdaleną Siwiec. Autorka w swojej nowej książce zestawia twórczość „klasyków naszej moderny”, dwóch poetów urodzonych w 1821 roku, którzy określić się musieli wobec romantycznych wieszczów oraz wobec budzącej się nowoczesności. Rozmowę poprowadzi Piotr Śniedziewski.

Transmisja na profilu facebookowym Biblioteki Raczyńskich.

14 grudnia, godz. 18.00, wydarzenie online

Czyta pani czyta. Spotkanie z Renatą Kosin i Agnieszką Olejnik

W przedświątecznym czasie Biblioteka zaprasza na spotkanie z autorkami, których książki co roku znajdują się wśród najchętniej wypożyczanych tytułów. W tym roku autorki wydały nowe powieści świąteczne, tematem rozmowy będą nie tylko książki „Zupełnie inny cud” Agnieszka Olejnik i „Dzwonki, gwiazdki i słomki” Renaty Kosin, ale także inne książki popularnych pisarek, które powieść obyczajową łączą m.in. z wątkami historycznymi. Spotkanie poprowadzi Magda Sobczak.

Transmisja na profilu facebookowym Biblioteki Raczyńskich.

15 grudnia, godz. 16.30, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny (ul. Gajowa 4)

„W żłobie leży”… Boże Narodzenie na Kresach

Uczestnicy spotkania przeniosą się w czasie i przestrzeni na Wileńszczyznę końca XIX i początku XX wieku. Jakie tradycje związane z Bożym Narodzeniem mogła poznać w dzieciństwie i młodości Iłłakowiczówna? Sprawdźcie, jak obchodzono święta na Kresach!

Kontakt i szczegóły: