Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: fotografia przedstawia gotycką katedrę o dwóch wieżach. Pośrodku rozeta, poniżej okna witrażowe. Katedrę ozdabiają iluminacje w kolorze żółtym i fioletowym.
Iluminacje katedry w Chartres, fot. K. Zisopulu

W grudniu muzea archeologiczne zachęcają wszystkich zainteresowanych przeszłością do odkrywania tajemnic historii. Na zwiedzających czeka między innymi ekspozycja poświęcona sztuce gotyku.

Oferta w grudniu:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Czynne: wt.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, sob. w godz. 11.00-18.00, niedz. w godz. 12.00-16.00,  bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

  • 12 grudnia, godz. 12.00 – wykład dla seniorów „Porozmawiajmy o… Archeologii i paleontologii w książkach Artura Conan Doyle’a”. Prelegentem będzie dr hab. Agnieszka Mączyńska, która opowie o powiązaniach Artura Conan Doyle’a, twórcy Sherlocka Holmesa,  z archeologią. Miejsce: sala audiowizualna, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Wystawy:

  • Wystawa „Niezwykłe dzieje Pałacu Górków” – prezentuje losy Pałacu Górków, który od roku 1967 stanowi siedzibę Muzeum Archeologicznego, wystawa będzie dostępna na terenie Pałacu Górków w 3 salach ekspozycyjnych znajdujących się na parterze do 25 lutego, wstęp w cenie biletu do Muzeum (część wystawy na dziedzińcu Pałacu Górków dostępna bezpłatnie).
  • Wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z … Dwa grody w Dąbrówce nad Wirynką – dawne i nowe badania” – pokazuje szerokie spektrum możliwości analitycznych pozyskanego materiału zabytkowego z zastosowaniem wszystkich dostępnych dziś archeologom metod badawczych z różnych dyscyplin naukowych. Wystawa dostępna na pierwszym piętrze do 15 grudnia, wstęp po zakupie biletu do Muzeum.
  • Wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z…”: „A były tam smoki? Wybrane stwory z legend i ich przedstawienia na zabytkach archeologicznych” – opowiada o mitycznych stworach, z których większość była znana już w starożytności. Ekspozycja składa się z zabytków archeologicznych, na których znajdują się przedstawienia fantastycznych stworzeń oraz posterów opisujących bestie i przybliżających ich symbolikę. Wystawę będzie można zwiedzać na I piętrze Pałacu Górków od 15 grudnia do 29 lutego, wstęp w cenie biletu do Muzeum.

Uwaga!

Ekspozycje Muzeum Archeologicznego w Poznaniu będą nieczynne 23-26 grudnia oraz 31 grudnia.

Szczegóły:

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Czynny: wt.-czw. w godz. 10.00-16.00, pt.-sob. w godz. 10.00-18.00, niedz. w godz. 10.00-15.00, bilety: 10/15 zł.

Wystawy:

  • Wystawa czasowa „Oblicza gotyku” – prezentuje fotografie artystyczne Kateriny Zisopulu-Bleji wybranych zabytków architektury gotyckiej z terenu Europy ze szczególnym uwzględnieniem całego bogactwa składającego się na pojmowanie katedry jako kwintesencji teologii, sztuki i architektury, miejsce: sala multimedialna, dostępna do 31 grudnia, wstęp po zakupie biletu wstępu do Rezerwatu.

Uwaga!

Rezerwat Archeologiczny będzie nieczynny 23-26 grudnia oraz 31 grudnia.

Szczegóły: