Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Plakat z programem wydarzeń w ramach imienin Miasta Poznania. W tle niebieski obraz Piotra i Pawła. Koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, seanse filmowe, pokazy kulinarne, spacery z przewodnikiem — to tylko część atrakcji przygotowanych z okazji Imienin Patronów Poznania: świętych Piotra i Pawła. Wszystko to czeka na poznanianki i poznaniaków na placu Kolegiackim, Ostrowie Tumskim i Śródce pod koniec czerwca. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Stolicy Wielkopolski patronują widoczni w jej herbie apostołowie święci Piotr i Paweł. Poznań swoich opiekunów zawdzięcza katedrze, która jako najstarszy kościół na ziemiach polskich miała ten przywilej, że mogła przyjąć tego samego patrona, co katedra rzymska. Piotr i Paweł mają swoje święto 29 czerwca. Tego dnia co roku obchodzone są więc także imieniny Miasta Poznania.

Na poznanianki i poznaniaków czeka weekend pełen atrakcji. Wydarzenia z okazji imienin Miasta będą odbywać się od 28 do 30 czerwca. Ich lokalizacja też nie jest przypadkowa. Śródka, Ostrów Tumski i plac Kolegiacki to miejsca, które niosą ze sobą ciekawą historię.

Tradycyjnie 29 czerwca, w święto patronów Poznania, odbędzie się uroczysta sesja rady miasta.

W czasie sesji wręczone zostaną: honorowe obywatelstwo, tytuły zasłużonych, a także nagrody: naukowa, artystyczna i sportowa.

Warto odwiedzić plac Kolegiacki

Po uroczystej sesji, która odbędzie się w Ratuszu, radnych ze Starego Rynku na pl. Kolegiacki przeprowadzą aktorzy widowiska wędrownego Teatru Asocjacja 2006, którzy zaprezentują spektakl „Siła Patyny”. To nie koniec atrakcji. W sobotę na placu Kolegiackim odbędzie się rodzinny piknik „Święto Miasta z kolegiatą w tle”.

Program wydarzenia jest różnorodny, dostosowany do odbiorców w każdym wieku i interesujący w swej formie i treści. Piknik rozpocznie się wspólnym śniadaniem. Dla najmłodszych przygotowano spektakle teatralne, warsztaty plastyczne i atrakcje kulinarne, dla nieco starszych wycieczki z przewodnikiem, spotkania z bogatą historią i archeologią placu Kolegiackiego oraz warsztaty taneczne. Będzie też kameralny koncert muzyki operowej.

Koncerty, warsztaty i pokazy lokalnych rzemieślników

Dużo będzie działo się na Śródce i Ostrowie Tumskim, kolebce naszej państwowości. Już w piątek, 28 czerwca w Vinci Art Gallery (ul. Rynek Śródecki 15/2) odbędzie się wernisaż wystawy autorstwa prof. Piotra C Kowalskiego, który do odtworzenia historii wykorzystał… miejskie studzienki. Tego samego dnia na mieszkańców i mieszkanki miasta czeka wyjątkowe widowisko — Koncert nad dachami Poznania.

Koncert Nad Dachami Poznania to już tradycja. Tym razem na tarasie widokowym Bramy Poznania wystąpi zespół wokalny Inspiro Ensemble, który wykona utwory z repertuaru Agnieszki Osieckiej. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, bezpłatne wejściówki można będzie odbierać od wtorku w Bramie Poznania.

W sobotę i niedzielę (29-30 czerwca) poznaniacy i poznanianki będą mogli odwiedzić Targ Śródecki. Przy ul. Filipińskiej, na placu przed słynnym muralem czekają na nich pokazy kulinarne, zajęcia edukacyjne, konkursy i koncerty. Do współpracy zaproszeni zostali m.in. lokalni rzemieślnicy (biorący udział w miejskim programie Zaułek Rzemiosła), którzy przeprowadzą dla mieszkańców warsztaty i zaprezentują swoją pracę. Wśród atrakcji znalazły się np. pokazy garncarstwa, ceramiki i metaloplastyki oraz zajęcia introligatorskie, cukiernicze i rękodzielnicze. Prezentacje i zajęcia, które odbędą się na placu przed muralem, będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Na warsztaty i pokazy w Bramie Poznania obowiązują zapisy pod adresem: zaulek_rzemiosla@um.poznan.pl.

Zainteresowani będą mieli też możliwość zakupu produktów — nie tylko rzemieślniczych, ale też spożywczych — wytworzonych w poznańskich warsztatach i pracowniach. W trakcie całego dnia targowego wokół stoisk przechadzać się będzie grupa dudziarzy, a wieczorem odbędzie się koncert miejscowych muzyków. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursach z nagrodami i spróbować swoich sił, m.in. w dojeniu krowy czy ubijaniu śmietany.

W sobotę będzie także można wziąć udział w oprowadzaniu po kościele Najświętszej Marii Panny oraz spacerze po Ostrowie Tumskim. W programie znalazły się też warsztaty plastyczne i zabawy w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Natomiast w niedzielę w kawiarence Hotelu Śródka o godz. 12.00 i 14.00 odbędzie się pokaz filmowy „Śródeckie opowieści” – ukazujący historię tej najstarszej dzielnicy Poznania. Obchody Imienin Miasta zakończy koncert „Chopin nad Cybiną” w niedzielny wieczór w Bramie Poznania.

Szczegółowy program wydarzeń tegorocznych imienin Miasta można znaleźć na Facebooku.

Wydarzenia w ramach imienin finansowane są z budżetu Miasta Poznania i są objęte honorowym patronatem Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta Poznania.

Źródło: poznan.pl