Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Jak robić szkołę? – Wystawa w Galerii Śluza

16.2.2023

Grafika artykułu: Po lewej stronie, na pomarańczowym tle czarne napisy informujące o szczegółach wystawy, nad nimi logotyp Galerii Śluza, po prawej stronie w ramce zarys szkolnych budynków i boiska, w tle zdjęcie nieba z chmurami.Jak powinna wyglądać szkoła, aby odpowiadała na wyzwania współczesności? Aby potrafiła jak najlepiej wydobyć potencjał tkwiący w uczniach i uczennicach i wspierać ich rozwój? W Galerii Śluza cały czas dostępna jest wystawa poruszająca wątki związane ze współczesną edukacją.

W obiegowej opinii zreformować edukację jest równie trudno, jak wysłać człowieka na Księżyc. Dlaczego? Ponieważ szkoła uwikłana jest w szereg zależności. Najnowsza wystawa w Galerii Śluza przygląda się niektórym z nich. Tytułowe pytanie pada w momencie spotęgowanego przez globalne wyzwania kryzysu w oświacie. Autorzy wystawy szukają w przeszłości przyczyn niektórych z toczących się obecnie procesów. W dużej mierze bazują na lokalnym – poznańskim i wielkopolskim – kontekście. Zastanawiając się nad wyzwaniami, przed którymi stoi edukacja przyszłości, wsłuchiwali się w głosy wielu środowisk: osób, które się uczą i które nauczają, ludzi, którzy szkoły budują, i tych, którzy piszą o nich książki, tych, którzy szkołę badają i tych, którzy przygotowują strategie jej rozwoju, a także tych, którzy poddają ją artystycznej refleksji.

Wstęp na wystawę i wernisaż jest wolny. Galeria Śluza czynna jest od wt. do pt. w godz. 9.00-18.00, w sob. i niedz. w godz. 10.00-19.00. Wystawa potrwa do 12 marca.

Wydarzenia towarzyszące:

25 lutego, godz. 16.00 – Jakiej szkoły nam dzisiaj potrzeba? Spotkanie z Ewa Radanowicz 

Ewa Radanowicz, jedna z bohaterek wystawy, przez dwadzieścia lat była dyrektorką szkoły w Radowie Małym. W tym czasie, wraz z zaangażowanym gronem pedagogicznym, wypracowała własny sposób na prowadzenie szkoły, w której uczniowie i uczennice oraz ich potrzeby są w centrum zainteresowania. Dziś Pani Ewa przede wszystkim dzieli się swoim doświadczeniem i szkoli osoby związane ze szkołą, które również chcą odważyć się na zmiany.

  • Miejsce: sala wielofunkcyjna w Bramie Poznania,
  • Wstęp wolny.

Szczegóły: