Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Jak robić szkołę? – Wystawa w Galerii Śluza

03.11.2022

Grafika artykułu: Po lewej stronie, na pomarańczowym tle czarne napisy informujące o szczegółach wystawy, nad nimi logotyp Galerii Śluza, po prawej stronie w ramce zarys szkolnych budynków i boiska, w tle zdjęcie nieba z chmurami.Jak powinna wyglądać szkoła, aby odpowiadała na wyzwania współczesności? Aby potrafiła jak najlepiej wydobyć potencjał tkwiący w uczniach i uczennicach i wspierać ich rozwój? Galeria Śluza zachęca do odwiedzenia nowej wystawy.

W obiegowej opinii zreformować edukację jest równie trudno, jak wysłać człowieka na Księżyc. Dlaczego? Ponieważ szkoła uwikłana jest w szereg zależności. Najnowsza wystawa w Galerii Śluza przygląda się niektórym z nich. Tytułowe pytanie pada w momencie spotęgowanego przez globalne wyzwania kryzysu w oświacie. Autorzy wystawy szukają w przeszłości przyczyn niektórych z toczących się obecnie procesów. W dużej mierze bazują na lokalnym – poznańskim i wielkopolskim – kontekście. Zastanawiając się nad wyzwaniami, przed którymi stoi edukacja przyszłości, wsłuchiwali się w głosy wielu środowisk: osób, które się uczą i które nauczają, ludzi, którzy szkoły budują, i tych, którzy piszą o nich książki, tych, którzy szkołę badają i tych, którzy przygotowują strategie jej rozwoju, a także tych, którzy poddają ją artystycznej refleksji.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 5 listopada, o godz. 16.00. Wstęp na wystawę i wernisaż jest wolny. Galeria Śluza czynna jest od wt. do pt. w godz. 9.00-18.00, w sob. i niedz. w godz. 10.00-19.00. Wystawa potrwa do 12 marca.

Szczegóły: