„Język a wojna” – Poznańska Debata o Języku

Grafika artykułu: w tle flaga Ukrainy, na niej białe napisy: "Poznańska debata o języku. Język a wojna" oraz szczegółowe informacje o wydarzeniu.

„Język a wojna” – to temat tegorocznej Poznańskiej Debaty o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki. O tym, jak wojna w Ukrainie wpływa na polszczyznę i nie tylko rozmawiać będą: prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, dr hab. Michał Rusinek, dr hab. Jarosław Michałowski — psycholog, a także dziennikarz — dr Piotr Andrusieczko.

Spotkanie, moderowane przez poznańską językoznawczynię prof. dr hab. Halinę Zgółkową, odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. To już siódma edycja debaty, która odbywa się w Poznaniu nieprzerwanie od 2017 roku. Podczas wydarzenia, które po dwóch latach formuły online powraca do Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek, jego uczestnicy porozmawiają o tym, jak wojna w Ukrainie wpływa na współczesną polszczyznę. Przyjrzą się temu, w jaki sposób mówimy o wydarzeniach za naszą wschodnią granicą, jak język kształtuje nasze myślenie o wojnie — i co z tego wynika. Do dyskusji zaproszeni zostaną także widzowie.

Debata odbędzie się 21 lutego o godz. 17.00. Spotkanie otworzy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego. Będzie ono złożone z dwóch części — dyskusji panelistów oraz rozmowy ze zgromadzoną w sali publicznością. Podobnie jak w ubiegłym roku wydarzenie będzie transmitowane online na żywo na profilach społecznościowych Miasta Poznania, CK Zamek oraz Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Debata będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.

Wstęp na debatę jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można odebrać w kasie CK Zamek od 10 lutego. Rezerwacja telefoniczna — również od 10 lutego — pod numerem telefonu 61 64 65 260 (codziennie w godz. 10.00-21.00). Liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań, a partnerem merytorycznym — Rada Języka Polskiego.

Źródło: poznan.pl