Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: cztery osoby stoją obok siebie trzymając kalendarze. W tle mapa świata.
Fot. UMP

„Ludzie dialogu” – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznego Kalendarza Trzech Religii. To wyjątkowa publikacja, która pomaga ludziom różnych wiar i kultur poznać się nawzajem. Od 18 grudnia jest dostępny bezpłatnie w różnych miejscach na terenie Poznania i na stronie misyjne.pl.

Kalendarz Trzech Religii już po raz siódmy stworzony został przez przedstawicieli różnych wyznań. Jego pierwsza edycja była efektem licznych spotkań Youssefa Chadida, imama lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, Marcina Wrzosa, misjonarza oblata, a także przedstawiciela gminy żydowskiej w Poznaniu. Ta wyjątkowa inicjatywa zwraca uwagę na wartości, które łączą nawet w trudnych czasach.

Karty kalendarza są podzielone na trzy części, każda z nich oparta jest na innej rachubie czasowej. Poza najpowszechniejszym w Polsce kalendarium gregoriańskim znajduje się w nim także kalendarz żydowski — datowany od powstania świata, a także muzułmański, liczony od podróży proroka Mahometa z Mekki do Medyny. W publikacji zaznaczono również najważniejsze święta wszystkich trzech religii, a także dni modlitwy — niedziele, szabaty i dni zgromadzenia. Wyróżnione są też daty polskich świąt narodowych oraz innych istotnych wydarzeń — np. dnia dziecka, matki czy ojca.

Kalendarz zawiera zdjęcia związane z Poznaniem, a także wyjaśnienia tradycji, obrządków czy modlitw każdej z religii. Chrześcijańska część publikacji rozszerzana jest o informacje dotyczące wydarzeń Kościołów protestanckiego, prawosławnego i starokatolickiego. Kalendarz ma też wstęp w języku angielskim, dzięki czemu jest dostępny dla szerszej grupy odbiorców.

Ludzie dialogu

Tegoroczne hasło przewodnie kalendarza to „Ludzie dialogu”. Twórcy chcieli w ten sposób podkreślić, że w Poznaniu starają się budować wspólnotę ludzi, którym nawzajem na sobie zależy. Podstawą budowania takiej wspólnoty jest właśnie dialog.

W stolicy Wielkopolski dialog międzyreligijny rozwija się od lat — Kalendarz Trzech Religii jest jednym z dowodów. Wydawana od siedmiu lat publikacja za każdym razem nawiązuje do ważnych tematów: od historii wspólnot religijnych w Poznaniu, przez modlitwę, miłosierdzie, jedność i wprowadzanie pokoju, aż po godność człowieka. Dzięki dialogowi możliwe jest dostrzeżenie poglądów oraz potrzeb innych ludzi, a także budowanie — mimo różnic — szacunku i zrozumienia.

Jak zdobyć kalendarz?

Kalendarz jest bezpłatny, będzie wydany w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Od 18 grudnia można go odebrać w poznańskiej synagodze, meczecie, w centrach informacji kulturalnej i turystycznej, w Domu Misyjnym misjonarzy oblatów. Można go zamawiać także przez stronę misyjne.pl. Kalendarz rozesłany został do szczególnych miejsc w Polsce: do centrów dialogu w Oświęcimiu, Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Będzie wysłany również do osób prowadzących dialog, a także do Sejmu RP. Publikacja jest zatwierdzona przez władze duchowne muzułmanów, żydów i katolików.

Projekt został sfinansowany z budżetu Miasta Poznania.

Źródło: poznan.pl