Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Kawka Bis – ostatnia szansa na złożenie wniosków

11.7.2022

Na zdjęciu węgiel leżący na chodniku.Trwa nabór w ramach programu Kawka Bis, który wspiera mieszkańców w likwidacji kopciuchów. W tym roku na realizację projektu Miasto przeznaczyło aż 15 mln zł. Wnioski można składać tylko do końca lipca. 

Można składać wnioski o dofinansowanie w ramach miejskiego programu Kawka Bis, wspierającego mieszkańców w likwidacji kopciuchów. Do tej pory przygotowano 432 umowy na kwotę ponad 6 mln zł – 65 inwestycji zostało już zrealizowanych. Wysokość dofinansowania zależy od tego, jaki nowy sposób ogrzewania wybierze mieszkaniec Poznania. Czasu na likwidację systemów opartych na węglu lub drewnie jest już coraz mniej, dlatego warto pomyśleć o tym już teraz.

Od 2024 roku posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Ograniczenia i zakazy dotyczące używania w Poznaniu instalacji, w których następuje spalanie paliw, wprowadziła tzw. uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z grudnia 2017 roku. Osoby, które mają stary piec centralnego ogrzewania, powinny zlikwidować go do końca 2023 roku, a korzystający z pieców kaflowych – do końca 2025 roku. Miasto wspiera finansowo mieszkańców w tym przedsięwzięciu.

Poznaniacy i poznanianki, chcący pozbyć się tzw. kopciuchów, mogą starać się o dofinansowanie:

  • do 12 tys. zł – w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe lub elektryczne
  • do 15 tys. zł – przy wymianie pieca na pompę ciepła (typu powietrze-woda lub gruntową)
  • aż do 20 tys. zł – w przypadku pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną lub też połączenia ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną.

Wnioski o dofinansowanie można składać tylko do 31 lipca za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub w formie papierowej – w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań (w godzinach pracy urzędu) lub listownie (kierując dokumenty na wskazany adres).

Więcej szczegółów dotyczących na temat programu wraz z formularzami wniosków do pobrania można znaleźć na stronie internetowej:

Informacji udzielają także pracownicy infolinii Poznań Kontakt: pod numerem telefonu: 61 646 33 44 oraz Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska: 61 878 40 61, 61 878 40 68, 61 878 50 71, 61 878 40 62. Zapytania można kierować także pod adres mailowy: kawka@um.poznan.pl. Wniosek można również wypełnić wspólnie z pracownikami w siedzibie WKiOŚ.

Źródło: www.poznan.pl