Kejtrówka i latające psy ponownie na Cytadeli

Grafika artykułu: na zdjęciu uczestnicy Kejtrówki, osoby w różnym wieku korzystają z rozstawionych atrakcji.
Fot. UMP

Najbliższy weekend, 20 i 21 maja, będzie świętem wszystkich miłośników czworonogów. Na polanie pod Dzwonem Pokoju odbędzie się Kejtrówka — piknik edukacyjny organizowany w ramach miejskiego programu „Kejter też poznaniak” — oraz zawody latających psów. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Na dwa dni zaplanowano m.in. pokazy: psów policyjnych, ratowniczych z OSP, psa przewodnika, psich zaprzęgów, wielu dyscyplin sportowych, groomerskie czy psiego fitnessu. Odbędą się także prelekcje takie jak: „Schroniskowe ABC”, „Jaka to rasa? Charakterystyka głównych grup psów”, „Kleszcz taki straszny jak go malują?” czy „Nauka chodzenia na luźnej smyczy i niezjadania odpadków podczas spacerów”.

W specjalnym punkcie informacyjnym poznańskiego Schroniska dla zwierząt pracownicy będą zachęcać do aktualizacji danych rejestrowych poznańskich kejtrów i ich właścicieli oraz do odpowiedzialnej adopcji. Będzie można także złożyć wniosek o wyrejestrowanie psa czy zmianę danych. Dla tych, którzy adoptowali już zwierzę ze schroniska i z nim odwiedzą imprezę, przewidziane są bandamki oraz możliwość zrobienia wspólnego pamiątkowego zdjęcia z pupilem. Podczas wydarzenia będą zabawy edukacyjne oraz informacje, jak stworzyć zabawki czy maty węchowe w domu, żeby psy się lepiej czuły. Pracownicy Schroniska będą także zachęcać do adopcji, a chętni będą mogli wypełnić ankietę przedadopcyjną.

Na zawodach będzie 350 czworonogów, które będą walczyły o tytuły w 16 konkurencjach. W punkcie straży miejskiej będzie można się dowiedzieć, jakie są zasady korzystania z terenów parkowych, wybiegów czy sprzątania nieczystości po swoim psie. Podczas Kejtrówki rozdawane będą poradniki kejtrowe oraz woreczki na psie nieczystości. Liczne punkty fundacji prozwierzęcych promować będą swoją działalność oraz odpowiedzialną adopcję.

Atrakcją tegorocznej imprezy będzie także wystawa psów wszelakich, czyli konkurs psich talentów z przymrużeniem oka. Zabawa dedykowana jest dla wszystkich. Konkurencje będą się odbywać w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to rywalizacja o tytuł najbardziej dopasowanej pary człowiek i pies. Druga to konkurs psich talentów. Oceną zawodników zajmie się profesjonalne jury, a dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Zgłoszenia uczestników z psami odbędą się podczas imprezy przy scenie u konferansjera.

Ponadto zorganizowana zostanie wystawa edukacyjna „Zanim kupisz psa — sprawdź, czy to pies dla Ciebie” oraz warsztaty z motywacji. Będzie też okazja do udziału w licznych quizach i konkursach dotyczących wiedzy kynologicznej i programu miejskiego „Kejter też poznaniak”. Specjaliści udzielą porad m.in. weterynaryjnych, behawioralnych czy kynologicznych, a w fotobudce można będzie zrobić darmową sesję zdjęciową ze swoim pupilem.

Dla najmłodszych przygotowane zostały przedstawienia teatralne pt. „Szabadabada” w wykonaniu Teatru Fuzja oraz „Mój przyjaciel pies” w wykonaniu TeatRyle. Będą także animacje, zabawy i konkursy oraz warsztaty tworzenia woreczków na smaczki, mydełek i magnesów z motywem psa.

Latające psy

Zawody te to połączenie rywalizacji z zabawą z wykorzystaniem frisbee. Dogfrisbee to  jedna z najpopularniejszych dyscyplin kynologicznych na świecie, mająca rzesze miłośników również w Polsce. Polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku oraz wykonywaniu przez czworonoga powietrznych akrobacji. Widowiskowe zawody bazują na umiejętnościach, wymagających współpracy człowieka z psem.

O tytuły mistrzowskie walczyć będą czworonogi z całej Polski i z zagranicy. Zawodnicy wystartują w 4 konkurencjach. Pierwsza z nich — ThrowNGo — polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku, kolejna — Freestyle — to najbardziej widowiskowa forma dogfrisbee, czyli pokazy w stylu wolnym, które prezentowane są do wybranej przez zawodnika muzyki. Dodatkowych emocji dostarczą dyscypliny Frizgility oraz Time Warp. Frizgility to niesamowicie widowiskowa gra, podczas której pies i zawodnik wielokrotnie przełączają się z trybu agility (w którym pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać specjalny tor przeszkód) na frisbee i odwrotnie. Celem drugiej z dodatkowych konkurencji — Time Warp — jest zgromadzenie jak największej liczby punktów poprzez jak najszybsze skompletowanie trzech chwytów w wyznaczonych strefach. Czwarty rzut do tzw. Sweet Spotu, wykonany w przydzielonym czasie, daje szansę walki o najwyższe miejsca na podium.

Źródło: poznan.pl