Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Kiosk Profilaktyczny w NFZ

18.4.2024
Zdjęcie przedstawia wnętrze kiosku profilaktycznego w NFZ. Białe pomieszczenie z białym biurkiem, krzesłem i wagą. Na biurku stoi komputer.
Fot. NFZ

W sali obsługi klientów przy ul. Grunwaldzkiej 158 można skorzystać z kiosku profilaktycznego. Jego oferta została poszerzona o nowe funkcjonalności – pomiar siły uścisku dłoni, saturacji czy określanie wieku metabolicznego.

Korzystanie z kiosku jest bezpłatne. Można to zrobić codziennie w godz. 8.00-15.30. Pomiary w kiosku są dostępne bez wcześniejszego umawiania się, ale można zarezerwować wizytę na stronie nfz-poznan.pl.

W kiosku można zmierzyć też saturację, czyli natlenienie organizmu, a także temperaturę i ciśnienie tętnicze krwi. Jego stałą funkcjonalnością jest też analiza składu ciała, w trakcie której mierzone są m.in. wskaźniki dotyczące tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. W czasie analizy określany jest też wiek metaboliczny naszego organizmu, co stanowi kolejną nowość.

Pomiary wykonywane w kiosku pomagają określić ryzyko wystąpienia najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Wśród nich są: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, otyłość, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca. Nieleczone prowadzą do bardzo poważnych przypadłości układu krążenia, takich jak zawał czy udar mózgu.

Kiosk profilaktyczny jest samoobsługowy, ale każdy, kto potrzebuje pomocy, może o nią poprosić pracownika NFZ. Wyniki pomiarów, wraz ze spersonalizowaną ofertą profilaktyczną można wydrukować i omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

Z kiosku profilaktycznego nie mogą korzystać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca. Kiosk jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Szczegóły dostępne na stronie nfz-poznan.pl.