Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Klasyki motoryzacji w muzeum

10.3.2021

Na zdjęciu zabytkowe auta z róznych stron świata. Na pierwszym planie zielony samochód, na jego rejestracji napis:"Automobilklub Wielkopolski"Muzeum Motoryzacji, gratka dla pasjonatów klasycznych pojazdów jest już otwarte. W pawilonie 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich na zwiedzających czeka ponad 100 zabytkowych maszyn z różnych stron świata, które prezentowane są w specjalnie zaaranżowanych strefach.

Utworzenie nowego miejsca na mapie atrakcji Poznania było możliwe dzięki zaangażowaniu członków Automobilklubu Wielkopolski oraz Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie, z których pochodzą zgromadzone w muzeum egzemplarze. Wyjątkowe pojazdy potrzebują szczególnego miejsca, dlatego z pomocą wyszła Grupa MTP, która jako gospodarz terenu udostępniła historyczny pawilon 2, zwany wcześniej Halą Przemysłu Ciężkiego.

W trosce o bezpieczeństwo zwiedzających na terenie muzeum obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa, a także dodatkowo pojawią się pojemniki z płynem do dezynfekcji.

Wystawa została podzielona na kilka stref tematycznych: zaczynając od początku masowej motoryzacji z linią produkcyjną Henry’ego Forda poprzez amerykańskie klasyki, wśród których wyjątkowym eksponatem jest 113-letni REO Gentelman’s Roadster aż po inne, niezwykłe pojazdy z całego świata. W części muzeum dedykowanej naszym zachodnim sąsiadom zobaczyć można samochody z RFN i NRD, rozdzielone murem berlińskim. Perełkami w tej części są: Mercedes W108/280SE z 1971 roku, BMW E9 z 1973 roku czy DKW F-5 z 1936 roku oraz ciekawa kolekcja trabantów. Nie zabrakło oczywiście kultowych samochodów z czasów PRL-u, takich jak: Warszawy, Fiaty 125p, 126p, Tarpany czy Żuki. W otoczeniu trzepaka, campingu i innych przedmiotów z lat 60., 70. i 80. tworzą wyjątkowy klimat wystawy. Ostatnimi samochodami, które zostały sprowadzone do muzeum są Citroen B11 (BN11)/ Sedan z 1952 roku, Citroen 2CV/Sedan z 1987 roku, a także Standard Flying 12 z dolnozaworowym silnikiem z 1939 roku. Pojazdy stanęły w strefie francuskiej, w której będzie można znaleźć również inne interesujące klasyki. Oprócz zabytkowych samochodów osobowych znajdziemy także stare rowery, wojskowe pojazdy opancerzone oraz motocykle wykorzystywane podczas II wojny światowej.

Muzeum Motoryzacji w pawilonie nr 2 będzie czynne aż do odwołania w każdy piątek w godz. 10.00-18.00 oraz weekend w godz. 10.00-17.00. Bilety do muzeum do kupienia tylko online na stronie www.tobilet.pl. Wejście znajduje się od strony ul. Głogowskiej, przy pawilonie 2, naprzeciwko Dworca Zachodniego.

Więcej informacji: