Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: plakat informacyjny, w centrum zdjęcie pomnika Ofiar Czerwca 1956 na czerwonym tle, na pomniku biały napis "Ogólnopolska konferencja naukowo-kulturalna. Polskie drogi do wolności 1945-1989 - wymiar lokalny, w prawym górnym rogu logotyp Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Muzeum Powstania Poznańskiego — Czerwiec 1956 zaprasza do udziału w konferencji naukowo-kulturalnej, organizowanej w ramach obchodów 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956, która odbędzie się w dniach 5-6 czerwca na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 

Konferencja „Polskie drogi do wolności 1945-1989 – wymiar lokalny” poświęcona jest tematyce zrywów wolnościowych, które trwale zapisały się na kartach historii powojennej Polski. Dzięki udziałowi pracowników instytucji kultury i nauki z całej Polski, możliwe stało się podjęcie powszechnej debaty na temat masowych wystąpień, które na przestrzeni ponad czterdziestoletniej historii PRL rozegrały się w różnych regionach zarówno w większej, jak i mniejszej skali. Ten wymiar lokalny jest jednym z głównych wątków zaplanowanych wystąpień.

Klasyczna forma konferencyjnych wystąpień została poszerzona także o cykl paneli dyskusyjnych. Forma konferencji jest otwarta. Do udziału zaproszeni są nie tylko badacze, ale także pasjonaci historii i wszyscy, którzy chcą poszerzyć swoją historyczną wiedzę. W czasie konferencji w przestrzeni Wydziału Historii UAM prezentowana będzie również wystawa „Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć” przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Konferencja odbędzie się w sali prof. G. Labudy na Wydziale Historycznym UAM przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7. Udział jest bezpłatny. Zapisy nie są wymagane.

Program konferencji dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Powstania Poznańskiego — Czerwiec 1956:

Szczegóły: