Międzynarodowa Konferencja Solidarności Międzypokoleniowej

22 i 23 maja w Poznaniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Solidarności Międzypokoleniowej, w której wzięło udział ponad 250 osób. Konferencję zorganizowało Centrum Inicjatyw Senioralnych w ramach projektu RECO – Regiony we współpracy na rzecz podniesienia zdrowia i jakości życia osób starszych, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z programu INTERREG IVC.

Sala konferencyjna przedstawiała niecodzienny widok – ramię w ramię, wsłuchani w dyskusje panelistów z Polski i Europy siedzieli przedstawiciele wielu pokoleń – 20-, 40-, 60- i 80-latkowie.

Konferencję otworzyła dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych, Monika Szelągiewicz, podkreślając bogactwo płynące z różnorodności przemyśleń, doświadczeń i wartości prezentowanych przez różne pokolenia, jak również konieczność otwarcia się na innych, szacunku dla ich potrzeb, zarówno indywidualnych, jak i społecznych. 

Po referatach wprowadzających, słuchacze wzięli udział w dwóch panelach, dotyczących solidarności międzypokoleniowej ujętej w kontekście opieki nad osobami starszymi oraz rozwoju gospodarczego i rynku pracy.

            

Zarówno paneliści, jak i goście uważnie słuchali i komentowali realizacje działań międzypokoleniowych przedstawione przez Paivi Sanermę z Finlandii prezentującą działania szkoły kształcącej w kierunku opieki nad osobami starszymi, jak i pomysł wspólnego zamieszkiwania studentów i seniorów w Paryżu, o którym opowiedział Alain de Penfentenyo, członek Homeshare International.

Uczestnicy konferencji mogli także poznać polsko-belgijski duet – Jeana Paula de Ruddera (International Cooperation, Belgia)  i Agnieszkę Basińską (Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria” – Poznań) – czyli organizacje współpracujące ze sobą od wielu lat, przygotowujące wolontariuszy, zarówno młodych, jak i w wieku 50+ - do pomocy potrzebującym seniorom i dzieciom.  

Ważnym głosem w debacie była prezentacja ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym przedstawiona przez senatora RP Mieczysława Augustyna.

            

Trzeci panel, otwierający drugi dzień obrad, dotyczył solidarności w kontekście aktywności społecznej seniorów. Z prawdziwym entuzjazmem przyjęta została prezentacja szwedzkich praktyk, przedstawiona przez Marię Lundin z Umei, która opowiedziała m.in. o „domowych wizytach” reniferów w domach dla osób starszych z chorobami otępiennymi, czy o, liczącym niemal trzystu uczestników, rockowym zespole seniorów, fantastycznie wykonujących utwory takie jak „Proud Mary” czy „Mercedes Benz”. 

Cieszy możliwość wymiany doświadczeń międzynarodowych, jak również poznanie dobrych praktyk z innych miast Polski. Zarówno temat międzypokoleniowości, jak i obecność gości z innych krajów Europy przyczyniły się do tego, że słuchacze z dużym zainteresowaniem i często z nieukrywanym zachwytem wsłuchiwali się w przedstawiane dobre praktyki przywiezione ze świata.

Organizatorzy konferencji zadbali też o praktyczną możliwość poznania zagadnienia międzypokoleniowości – organizując warsztaty ukazujące stereotypy na temat młodości i starości, którymi kierujemy się w kontaktach społecznych, często nieświadomie. W warsztatach wzięło udział 70 osób.

            

Należy podkreślić wkład,  jaki wniosły w organizację i sprawny przebieg konferencji wolontariuszki Centrum Inicjatyw Senioralnych. I tu także – zarówno studentki, jak i nasze nieocenione seniorki, które brały udział w dyskusjach panelowych, pokazując niedowiarkom, że aktywność na emeryturze jest często jedynie kwestią woli i motywacji, że jest osiągalna, że sami bierzemy odpowiedzialność za siebie i swoją późną dorosłość. Świetnie odnalazły się również w roli gospodarzy i ambasadorów CentrumIS.   

Podczas konferencji zorganizowano także debatę międzypokoleniową, którą poprowadziła Wanda Wasilewska, dziennikarka Radia Merkury. Debatę rozpoczęła premiera filmu, zrealizowanego przez zespół CentrumIS pt. „Drogi dwudziestoletni”. Film przedstawia poznańskich seniorów, którzy zostali poproszeni o przekazanie przesłania samym sobie w wieku dwudziestu lat. Więcej o filmie w zakładce Film "Drogi dwudziestoletni". Link do filmu na kanale youtube.com znajduje się tutaj

             

Konferencji towarzyszyła również wystawa „I ty będziesz seniorem” przygotowana przez Parkową Akademię Wolontariatu z Chorzowa. Wystawa ukazywała twarze celebrytów z telewizji i scen muzycznych, którzy zgodzili się na komputerowe postarzenie swoich twarzy. Wystawę można również obejrzeć na stronie www.bedzieszseniorem.pl.

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

W październiku 2012 Konferencja zajęła drugie miejsce w okręgowym etapie konkursu Samorząd przyjazny edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych.

Międzynarodowa Konferencja Solidarności Międzypokoleniowej została zorganizowana w ramach obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012. 

 

Konferencja została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania

Partnerzy:

 

Patroni medialni:

 

 


   

Projekt RECO – regiony we współpracy na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób starszych jest częścią mini-programu CREATOR i jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IVC.