Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Konkurs „Czym jest dla Ciebie miasto Poznań”

28.5.2021

Plakat promujący konkurs. Biały napis "Czym jest dla Ciebie Poznań?" na tle zdjęcia ratusza poznańskiego. Po prawej stronie plakatu informacje o terminie nadsyłania prac w konkursie. „Czym było, jest i może być dla Ciebie miasto Poznań?” to hasło konkursu, w którym udział może wziąć każdy mieszkaniec i mieszkanka Poznania, a także osoby żyjące poza miastem (np. mieszkańcy Metropolii Poznań), ale związane z nim na różne sposoby.

Konkurs skierowany jest do osób w różnym wieku, o różnych poglądach perspektywach życiowych. Wśród wszystkich, którzy nadeślą prace, rozlosowane zostaną nagrody, a autorzy i autorki dwóch najlepszych dwóch zdobędą po 3 tys. zł. Pula środków przeznaczonych na nagrody w konkursie wynosi 17 tys. zł.

Konkursy z cyklu „Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?” są unikalnym przedsięwzięciem badawczym i społecznym organizowanym od prawie stu lat. Po raz pierwszy, przy okazji PeWuKi, konkurs zorganizował  zorganizował w 1928 r. Florian Znaniecki, dyrektor Polskiego Instytut Socjologicznego, jeden z twórców metody biograficznej w socjologii. W 1964 r. pod egidą Katedry Socjologii UAM badanie powtórzył Janusz Ziółkowski, socjolog miasta i procesów urbanizacji. Trzeci konkurs ogłosili w 1994 r. Ryszard Cichocki i Krzysztof Podemski w imieniu Instytutu Socjologii UAM. Zbierając wypowiedzi zróżnicowanych osób, które doświadczają miasta, konkursy wspierają debatę na tematy ważne dla życia w Poznaniu.

Wypowiedzi pisemne (5-40 stron) i mówione (nagrane, 25-75 minut) zbierane są do 30 czerwca 2021 roku. Wybrane i uprzednio zanonimizowane wypowiedzi zostaną, za zgodą autorek i autorów, opublikowane. Wszystkie posłużą do socjologicznych badań nad Poznaniem.

Konkurs w 2021 r. organizuje Wydział Socjologii UAM we współpracy z Miastem Poznań, Fundacją Rozwoju Miasta Poznania i Fundacją Naukową im. Floriana Znanieckiego.

Szczegółowe informacje:

Wszelkie pytania na temat konkursu można kierować na adres mailowy: czympoznan@amu.edu.pl.