Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Konkurs fotograficzny z okazji Dnia Bez Opakowań Foliowych

26.1.2023

Grafika artykułu: na zdjęciu napisy związane z konkursem Ekotytka na zakupy, torba materiałowa na zakupy, jabłko, zielone winogrona i bułka, na zielonym tle.Do 3 lutego trwa konkurs  „Ekotytka na zakupy” organizowany przez przez Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania, w ramach którego można przesyłać zdjęcia swoich codziennych zakupów z wykorzystaniem wielorazowych opakowań.

Konkurs dla dzieci, młodzieży i dorosłych zorganizowany została z okazji Dnia Bez Opakowań Foliowych. Pomysł na jego ustanowienie zrodził się w Polsce, z inicjatywy jednego z łódzkich radnych, przy okazji wznawiania projektu obywatelskiego dotyczącego zakazu bezpłatnej dystrybucji jednorazowych opakowań foliowych w sklepach.

Produkcja jednej plastikowej torebki trwa mniej niż sekundę, a jej rozkład trwać może nawet kilkaset lat. Do recyklingu trafia niestety jedynie część opakowań a w procesie ich utylizacji do atmosfery przedostaje się m.in. tlenek węgla i azotu, substancje rakotwórcze czy metale ciężkie.

Konkurs „Ekotytka na zakupy” to dobra okazja do tego, aby zastanowić się nad tym, jak możemy zmienić nasze codzienne nawyki, by jednorazowych, plastikowych opakowań zużywać mniej i tym samym generować mniej odpadów. Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia swoich codziennych zakupów, w których wykorzystano torby lub opakowania wielorazowe, zamiast jednorazowych „foliówek”. Nagrodą w konkursie jest wielorazowa torba z zieloną ekografiką. Zdjęcia należy przesłać na adres e-mail: ksr@um.poznan.pl lub natalia_kolacz@um.poznan.pl.

Zgłoszenia do 3 lutego.

Źródło: www.poznan.pl