Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: Na zdjęciu uśmiechnięta, starsza kobieta w okularach. Po lewej napis „Wspieraj seniora” i logo tego programuRuszyła kolejna edycja programu pomocowego pod nazwą Korpus Wsparcia Seniorów, którego celem jest wsparcie osób starszych i samotnych w czasie pandemii koronawirusa. Program będzie realizowany do końca 2022 roku.

Poznaniacy w wieku 65 i więcej lat mogą skorzystać z  pomocy w zrobieniu zakupów artykułów pierwszej potrzeby. Mogą też liczyć na wyprowadzenie psa na spacer czy załatwienie spraw urzędowych. Warto dodać, że wolontariusz podejmie się załatwienia w urzędzie jedynie tych sprawy, które nie wymagają podania danych wrażliwych i udzielenia upoważnienia przez seniora. Za tę usługę, podobnie jak na przykład za wyprowadzenie psa czy dostarczenie zakupów do domu senior nie zapłaci. Ponosi on natomiast koszt samych zakupów. 

Jak skorzystać ze wsparcia w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów?

Zainteresowani tym rodzajem pomocy powinni zadzwonić pod numer infolinii – 22 505 11 11. Następnie to zgłoszenie jest przekazywane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Jego pracownik kontaktuje się z taką osobą, by dowiedzieć się, jakiej pomocy on oczekuje. Po ustaleniu rodzaju wsparcia do pracy ruszają wolontariusze poznańskiego Caritasu, który odpowiada za realizację tych usług. 

W ramach Korpusu Wsparcia Seniorów osoby starsze mogą również skorzystać z pomocy Cyfrowego Wolontariusza. Pomoże on im na przykład w założeniu i korzystaniu z profilu zaufanego, ze skrzynki mailowej, Internetowego Konta Pacjenta czy pobrania narzędzi do wideokonferencji, aby senior mógł online spotkać się ze swoją rodziną. Zapotrzebowanie na usługi Cyfrowego Wolontariusza należy zgłosić dzwoniąc również pod numer: 22 505 11 11.