Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Kryptologia w PRL – wykład w Centrum Szyfrów Enigma

15.6.2023

Grafika artykułu: po prawej stronie skan starego dokumentu, po lewej czarno-żółta grafika z napisami informującymi o wydarzeniu, poniżej logotypy organizatorów.

Jaka była kryptologia w PRL? Jakie tajniki szyfrowe skrywają archiwa IPN? Centrum Szyfrów Enigma zaprasza na wykład pt. „Arkana kryptologii PRL: Biuro „A” MSW”, który odbędzie się 22 czerwca o godz. 17.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 

Do najmniej rozpoznanych struktur organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990 należy pion zajmujący się szyframi, przez większość tego okresu niosący nazwę Biura „A”. Jednostka ta zajmowała się szeroko pojętą kryptologią: opracowywaniem szyfrów, kodów i urządzeń utajniających na potrzeby całego resortu spraw wewnętrznych. Odpowiedzialna była także za bieżącą obsługę łączności szyfrowej i kodowej dla MSW i innych resortów w tym placówek dyplomatycznych PRL. Funkcjonariusze Biura „A” zajmowali się także kryptoanalizą, a pod koniec istnienia PRL w skład tej struktury włączono radiokontrwywiad.

Wykład pracownika IPN, Witolda Sobóckiego odbędzie się 22 czerwca o godz. 17.00 w Centrum Szyfrów Enigma przy ul. Św. Marcin 78. Wstęp wolny.

Szczegóły: