Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Senior w domu: Kultura

OFERTA STAŁA

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich poleca w każdy pierwszy wtorek miesiąca spotkania z poezją, rymem i rymem w ramach cyklu „Biblioteka dla seniora” (YouTube i Facebook). Oddziały Biblioteki na swoich profilach facebookowych zapraszają na cykliczne, wirtualne oprowadzania i spotkania.

Centrum Kultury „Zamek”

Zamek zaprasza na wirtualne wycieczki, wystawy, koncerty oraz relacje ze spotkań.

Brama Poznania

Brama Poznania zachęca do śledzenia cyklu filmów „Ostrów Tumski pod lupą”. W każdym odcinku prezentowany jest Ostrów Tumski od innej strony. To ciekawostki o jego przeszłości i współczesności, o ludziach, którzy tworzyli i tworzą najstarsze miejsce w Poznaniu.

Trakt Królewsko-Cesarski 

Trakt poleca filmy o historii i dziedzictwie Poznania w ramach cyklu „Na trakcie”. Powstał też nowy cykl spotkań z przeszłością pod hasłem „Miasto w rzeczy samej” – to opowieści za pośrednictwem ciekawych, niekiedy mało znanych, przedmiotów, które współtworzyły zróżnicowany obraz Poznania.

Centrum Szyfrów Enigma

Historia niemieckiej maszyny szyfrującej, kryptologia a nawet cyberbezpieczeństwo – to tematy bezpłatnej serii podcastów i webinarów przygotowanych przez Centrum Szyfrów Enigma. Szczegółowe informacje na temat terminów kolejnych webinarów znaleźć można na stronie Centrum.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Mimo zachęca do wirtualnych odwiedzin. Można zobaczyć filmy o Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz wystawę poświęconą twórczości Augusta Zamoyskiego. Można też zwiedzić oddziały Muzeum – Muzeum Sztuk Użytkowych, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Pałac w Rogalinie, Zamek w Śmiełowie oraz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Na profilach muzeum publikowane są nagrania na temat muzealnych artefaktów, zagadki graficzne i quizy.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Muzeum zaprasza do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na wirtualny spacer. Dzięki możliwościom medialnym można odwiedzić muzeum oraz poznać historię powstania wielkopolskiego bez wychodzenia z domu

CYRYL i Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

Na stronie cyfrowego muzeum prezentowane są tysiące fotografii, pocztówek i dawnych planów Poznania ze zbiorów m.in. bibliotek, muzeów, centrów kultury i prywatnych kolekcji. Poznańskie Archiwum Historii Mówionej to z kolei kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach.

Wydawnictwo Miejskie Posnania

Wydawnictwo poleca „Kronikę Miasta Poznania”. To jedno z najstarszych pism regionalistyczno-historycznych w kraju.

Fotoplastykon Poznański

Na stronie Fotoplastykonu dostępne są kolekcje archiwalnych zdjęć z ubiegłorocznych.

Estrada Poznańska

Estrada przygotowała kulturalną ofertę audio. W jej ramach powstała platforma z podcastami i słuchowiskami. Znajdują się na niej nagrania z różnych obszarów tematycznych: kina, gier, muzyki oraz wspomnień dotyczących działalności Estrady.

Filharmonia Poznańska

W ramach cyklu „Siedem dekad Filharmonii” na Facebooku oraz kanale YouTube Filharmonii pojawiają się wspomnienia z przeszłości – zarówno w formie muzycznej, jak i we fragmentach książki „70 odsłon filharmonii” czytanych przez jej autorkę, Annę Plenzler.

Akademia Muzyczna w Poznaniu

Na swoich kanałach internetowych Akademia publikuje materiały z koncertów, wykładów, konferencji i sympozjów.

Teatr Animacji

Teatr zachęca także do odbycia spaceru online! Zwiedzić można nie tylko scenę, ale także garderoby aktorów, najnowsza technologia pozwala także na dokładne obejrzenie lalek. Chcąc bliżej przyjrzeć się poszczególnym obiektom i przestrzeniom, należy kliknąć na jasne okręgi widoczne na podłodze.

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego

Na swoim kanale YouTube Towarzystwo publikuje wykłady filmowe na temat życia i twórczości Henryka Wieniawskiego w ramach cyklu „Wibracje Wieniawskiego”.

Dom Bretanii

Na swoich profilach Dom Bretanii zaprasza na wykłady, wystawy, koncerty oraz projekcje filmowe dotyczące kultury Bretanii, Francji i Frankofonii.

ABC Gallery

Galeria zaprasza do skorzystania z wirtualnego przewodnika, który oprowadza po Poznań Visual Park – kolekcji rzeźb i obiektów artystycznych nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. Wszystkie obiekty są opatrzone autorskimi komentarzami artystów, przetłumaczonymi na język migowy.

Ninateka

Platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Tu znaleźć można bezpłatne filmy, spektakle, słuchowiska i programy publicystyczne.