Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Senior w domu: Kultura

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich poleca w każdy pierwszy wtorek miesiąca spotkania z poezją, rymem i rymem w ramach cyklu „Biblioteka dla seniora” (YouTube i Facebook). Oddziały Biblioteki na swoich profilach facebookowych zapraszają na cykliczne, wirtualne oprowadzania i spotkania.

Centrum Kultury „Zamek”

Zamek zaprasza na wirtualne wycieczki, wystawy, koncerty oraz relacje ze spotkań.

Brama Poznania

Brama Poznania zachęca do śledzenia cyklu filmów „Ostrów Tumski pod lupą” na swoim kanale YouTube oraz filmów o historii i dziedzictwie Poznania pod hasłem „Na trakcie”, które dostępne są na kanale YouTube Traktu Królewsko-Cesarskiego

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Mimo zachęca do wirtualnych odwiedzin. Można zobaczyć filmy o Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz wystawę poświęconą twórczości Augusta Zamoyskiego. Można też zwiedzić oddziały Muzuem – Muzeum Sztuk Użytkowych, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Pałac w Rogalinie, Zamek w Śmiełowie oraz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

W ramach projektu „Muzeum pod Wirtualną Lupą” można samodzielnie wirtualnie zwiedzać wystawy stałe Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci. Na profilach muzeum publikowane są też nagrania nagrania na temat muzealnych artefaktów, zagadki graficzne i quizy.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Muzeum zachęca do oglądania nowych wystaw czasowych. WMN zaprasza również do odwiedzenia nowej strony internetowej poświęconej w całości budowie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Odwiedzający mogą odbyć wirtualny spacer, obejrzeć animowane wizualizacje, katalog eksponatów, ciekawostki i najważniejsze informacje związane z inwestycją.

Wystawa Pogromcy Enigmy online

„Szyfrokontener” przed CK „Zamek”, gdzie stacjonarnie prezentowana jest multimedialna wystawa, przeniósł się do sieci. Już teraz na ekranie własnego komputera można poznać historię kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej oraz samemu podjąć się takiego wyzwania. „Szyfrokontener” jest zapowiedzią powstania w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma.

CYRYL i Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

Na stronie cyfrowego muzeum prezentowane są tysiące fotografii, pocztówek i dawnych planów Poznania ze zbiorów m.in. bibliotek, muzeów, centrów kultury i prywatnych kolekcji. Poznańskie Archiwum Historii Mówionej to z kolei kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach.

Wydawnictwo Miejskie Posnania

Każdego tygodnia wydawnictwo udostępnia wybrany artykuł z Kroniki Miasta Poznania.

Fotoplastykon Poznański

Na stronie Fotoplastykonu dostępne są kolekcje archiwalnych zdjęć z ubiegłorocznych (to m.in. ”Przebłyski wolności”).

Estrada Poznańska

Estrada przygotowała kulturalną ofertę audio. W jej ramach powstała platforma z twz. podcastami, czyli słuchowiskami. Znajdują się na niej nagrania z 7 obszarów tematycznych: Kina, Serialu, Kobiecego punktu widzenia, Rozbudzania kreatywności u dzieci, Gier, Muzyki oraz Wspomnień z naszej działalności.

Filharmonia Poznańska

W ramach cyklu „Siedem dekad Filharmonii” na Facebooku oraz kanale YouTube Filharmonii pojawiają się wspomnienia z przeszłości – zarówno w formie muzycznej, jak i we fragmentach książki „70 odsłon filharmonii” czytanych przez jej autorkę, Annę Plenzler.

Akademia Muzyczna w Poznaniu

Na swoich kanałach internetowych Akademia publikuje materiały z koncertów, wykładów, konferencji i sympozjów.

Teatr Muzyczny w Poznaniu

Teatr poleca koncert wybranych piosenek ze spektaklu „Virtuoso”, opowiadającego o życiu Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert poszerzony został o ciekawostki historyczne zredagowane przez popularny kanał Historia bez cenzury.

Teatr Animacji

Teatr zachęca także do odbycia spaceru online! Zwiedzić można nie tylko scenę, ale także garderoby aktorów, najnowsza technologia pozwala także na dokładne obejrzenie lalek. Chcąc bliżej przyjrzeć się poszczególnym obiektom i przestrzeniom, należy kliknąć na jasne okręgi widoczne na podłodze.

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego

Na swoim kanale YouTube Towarzystwo publikuje wykłady filmowe na temat życia i twórczości Henryka Wieniawskiego w ramach cyklu „Wibracje Wieniawskiego”.

Dom Bretanii

Na swoich profilach Dom Bretanii zaprasza na wykłady, wystawy, koncerty oraz projekcje fimowe dotyczące kultury Bretanii, Francji i Frankofonii.

ABC Gallery

Galeria zaprasza do skorzystania z wirtualnego przewodnika, który oprowadza po Poznań Visual Park – kolekcji rzeźb i obiektów artystycznych nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. Wszystkie obiekty są opatrzone autorskimi komentarzami artystów, przetłumaczonymi na język migowy.

Ninateka

Platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Tu znaleźć można bezpłatne filmy, spektakle, słuchowiska i programy publicystyczne.

KSIĄŻKI I AUDIOBOOKI

Wolne lektury

Wolne Lektury to biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo, w jej zbiorach znajduje się 5571 utworów.

Lektury

Portal Lektury.gov.pl zapewnia dostęp do klasycznych dzieł polskiej i światowej literatury.

Polona: Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Polona oferuje dostęp do zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Znaleźć tu można literaturę, ale także grafiki i archiwalne czasopisma.

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Biblioteka udostępnia zbiory z bibliotek i instytucji z Wielkopolski dotyczące przede wszystkim regionu – można tu znaleźć m.in. kolekcję dzieł Kraszewskiego.

Darmowe e-booki

PRASA SENIORALNA