Senior w Domu: Kultura

Oferta stała:

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich poleca w każdy pierwszy wtorek miesiąca spotkania z poezją, rymem i rymem w ramach cyklu „Biblioteka dla seniora” (YouTube i Facebook). Oddziały Biblioteki na swoich profilach facebookowych zapraszają na cykliczne, wirtualne oprowadzania i spotkania.

Centrum Kultury „Zamek”

Zamek zaprasza na wirtualne wycieczki, wystawy, koncerty oraz relacje ze spotkań.

Brama Poznania

Brama Poznania zachęca do śledzenia cyklu filmów o historii i dziedzictwie Poznania „Na trakcie”, które dostępne są na kanale YouTube Traktu Królewsko-Cesarskiego. Brama zaprasza też do zapoznania się z wystawą czasową „Miasto [Re]konstruowane. Powojenna odbudowa reprezentacyjnych gmachów Poznania” oraz „W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego” w wersji online.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Mimo zachęca do wirtualnych odwiedzin. Można zobaczyć filmy o Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz wystawę "Polska. Siła wyrazu" oraz wystawę poświęconą twórczości Augusta Zamoyskiego. Można też zwiedzić oddziały Muzuem - Muzeum Sztuk Użytkowych, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Pałac w Rogalinie, Zamek w Śmiełowie oraz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

W ramach projektu „Muzeum pod Wirtualną Lupą" można samodzielnie wirtualnie zwiedzać wystawy stałe Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci. Na profilach muzeum publikowane są też nagrania nagrania na temat muzealnych artefaktów, zagadki graficzne i quizy.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Muzeum zachęca do oglądania nowych wystaw czasowych. WMN zaprasza również do odwiedzenia nowej strony internetowej poświęconej w całości budowie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Odwiedzający mogą odbyć wirtualny spacer, obejrzeć animowane wizualizacje, katalog eksponatów, ciekawostki i najważniejsze informacje związane z inwestycją.

Wystawa Pogromcy Enigmy online

„Szyfrokontener" przed CK „Zamek”, gdzie stacjonarnie prezentowana jest multimedialna wystawa, przeniósł się do sieci. Już teraz na ekranie własnego komputera można poznać historię kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej oraz samemu podjąć się takiego wyzwania. "Szyfrokontener" jest zapowiedzią powstania w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma.

CYRYL i Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

Na stronie cyfrowego muzeum prezentowane są tysiące fotografii, pocztówek i dawnych planów Poznania ze zbiorów m.in. bibliotek, muzeów, centrów kultury i prywatnych kolekcji. Poznańskie Archiwum Historii Mówionej to z kolei kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach.

Wydawnictwo Miejskie Posnania

Każdego tygodnia wydawnictwo udostępnia wybrany artykuł z Kroniki Miasta Poznania.

Fotoplastykon Poznański

Na stronie Fotoplastykonu dostępne są kolekcje archiwalnych zdjęć z ubiegłorocznych (to m.in. ”Przebłyski wolności”).

Estrada Poznańska

Estrada przygotowała kulturalną ofertę audio. W jej ramach powstała platforma z twz. podcastami, czyli słuchowiskami. Znajdują się na niej nagrania z 7 obszarów tematycznych: Kina, Serialu, Kobiecego punktu widzenia, Rozbudzania kreatywności u dzieci, Gier, Muzyki oraz Wspomnień z naszej działalności.

Filharmonia Poznańska

W ramach cyklu „Siedem dekad Filharmonii” na Facebooku oraz kanale YouTube Filharmonii pojawiają się wspomnienia z przeszłości – zarówno w formie muzycznej, jak i we fragmentach książki „70 odsłon filharmonii” czytanych przez jej autorkę, Annę Plenzler.

Akademia Muzyczna w Poznaniu

Na swoich kanałach internetowych Akademia publikuje materiały z koncertów, wykładów, konferencji i sympozjów.

Teatr Muzyczny w Poznaniu

Teatr poleca koncert wybranych piosenek ze spektaklu „Virtuoso”, opowiadającego o życiu Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert poszerzony został o ciekawostki historyczne zredagowane przez popularny kanał Historia bez cenzury.

Teatr Polski w Poznaniu

Na swojej stronie Teatr udostępnił nagrania wszystkich wydarzeń w ramach Festiwalu Teatralnego Bliscy Nieznajomi: Ukraina.

Teatr Animacji

Teatr zachęca także do odbycia spaceru online! Zwiedzić można nie tylko scenę, ale także garderoby aktorów, najnowsza technologia pozwala także na dokładne obejrzenie lalek. Chcąc bliżej przyjrzeć się poszczególnym obiektom i przestrzeniom, należy kliknąć na jasne okręgi widoczne na podłodze.

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego

Na swoim kanale YouTube Towarzystwo publikuje wykłady filmowe na temat życia i twórczości Henryka Wieniawskiego w ramach cyklu „Wibracje Wieniawskiego” oraz materiały w ramach projektu „Wieniawski inspiruje”, otwierające drzwi do światów rzadko eksplorowanych przez klasycznego melomana światów.

Dom Bretanii

Na swoich profilach Dom Bretanii zaprasza na wykłady, wystawy, koncerty oraz projekcje fimowe dotyczące kultury Bretanii, Francji i Frankofonii.

ABC Gallery

Galeria zaprasza do skorzystania z wirtualnego przewodnika, który oprowadza po Poznań Visual Park - kolekcji rzeźb i obiektów artystycznych nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. Wszystkie obiekty są opatrzone autorskimi komentarzami artystów, przetłumaczonymi na język migowy.

Ninateka

Platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Tu znaleźć można bezpłatne filmy, spektakle, słuchowiska i programy publicystyczne.