Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Zdjęcie przedstawia gwóźdź i ornament z metalu, który jest pomalowany na bladoniebieski. Przedmioty leżą na ciemnej skale.
Fot. Michał Święcicki

Pasjonaci historii zapraszają w kwietniu do poznańskich muzeów i rezerwatów archeologicznych na wiele ciekawych wydarzeń i wystaw. Na zwiedzających czeka między innymi ekspozycja poświęcona sztuce gotyku.

Oferta w kwietniu:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Czynne: wt.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, sob. w godz. 11.00-18.00, niedz. w godz. 12.00-16.00,  bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

  • 16 kwietnia, godz. 12.00 – wykład dla seniorów „Porozmawiajmy o… narzędziach krzemiennych – historia wyłupana w krzemieniu”, Sebastian Teska opowie o najdawniejszych narzędziach krzemiennych i sposobach ich wykonywania, miejsce: sala audiowizualna, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy;

Wystawy:

  • Wystawa „Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia brama Scytii” – przedstawia odkrycie i badania archeologiczne grodziska scytyjskiego z VII – V w. p.n.e. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 zabytków pochodzących z tego stanowiska, w tym prawie kompletną, zrekonstruowaną grecką amforę na wino z warsztatu Klazomenai, wystawa dostępna w sali wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków do 1  września, wstęp w cenie biletu do Muzeum;
  • Wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z …  Tabulae – gry rzymskie z terenu Polski” – najstarsze elementy gier, odkrytych w województwach podlaskim i wielkopolskim. Artefakty pochodzą z wykopalisk prowadzonych na cmentarzyskach z okresu wpływów rzymskich, wystawa dostępna jest na pierwszym piętrze Pałacu Górków do 9 czerwca, wstęp po zakupie biletu do Muzeum.
  • Wystawa czasowa „Miała strój bogaty, malowany w różne światy” – ukazuje rolę kobiety (jej
    preferencje, ambicje czy możliwości) oraz sposób jej postrzegania na tle wczesnośredniowiecznego społeczeństwa przez pryzmat stroju, oraz uzupełniającej go biżuterii, wystawa dostępna na dziedzińcu muzeum do 5 maja, wstęp bezpłatny.

Szczegóły:

 

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Czynny: wt.-czw. w godz. 10.00-16.00, pt.-sob. w godz. 10.00-18.00, niedz. w godz. 10.00-15.00, bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

  • 5 kwietnia: godz. 18.00 – Odyseja kultury – „Homo viator – czy ludzie w średniowieczu podróżowali?” prelekcja prof. UAM Dariusza Sikorskiego. Prelegent opowie o tym, w jaki sposób w okresie średniowiecza postrzegano podróże.
  • 19 kwietnia: godz. 18.00 – Odyseja kultury – „Polska archeologia w Grecji z bałtyckim bursztynem w tle” prelekcja prof. UAM Janusza Czebreszuka. Prelegent opowie o związkach polskich badaczy przeszłości i Półwyspem Peloponeskim.

Wystawy:

  • Wystawa czasowa „Ostrym końcem w stronę wroga – grot włóczni z palatium książęcego na Ostrowie Tumskim” – prezentuje historię grotu włóczni odkrytego w warstwie kamiennego bruku przy pozostałościach kaplicy pałacowej na Ostrowie Tumskim, miejsce: pasaż nad murami bp. Jana Lubrańskiego, dostępna do 7 maja, wstęp po zakupie biletu wstępu do Rezerwatu;
  • Wystawa czasowa „Kościół NMP – perła gotyku na poznańskiej wyspie katedralnej” – poświęcona historii świątyni, aspektom związanym z archeologią, historią sztuki i architekturą wraz z odniesieniem do jej poprzedniczki – kaplicy księżnej Dobrawy, dostępna w kościele NMP na Ostrowie Tumskim do 30 kwietnia, wstęp wolny;

Szczegóły: