Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Lato na Trakcie 2021: Spacery na Trakcie Królewsko-Cesarskim

04.7.2021

Grafika promująca spacery na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Na jasnozielonym tle, po prawej stronie kolorowe dłonie, które nachodzą na żółte pole przypominające słońce. Place jednej przypominają szczytu historycznych budynków na Ostrowie Tumskim, przestrzenie między palcami drugiej dłoni układają się w kształty roślin. Po lewej stronie grafiki - logotypy organizatorów i partnerów spacerów. 

W każdą sobotę w miesiącach wakacyjnych o godz. 17.00 przewodniczka lub przewodnik Traktu Królewsko-Cesarskiego poprowadzi po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania.

Spacery będą odbywać się po głównych obszarach Traktu Królewsko-Cesarskiego: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście, oraz specjalne trasy tropem przyrody w centrum historycznego miasta.

Spacery trwają 90-120 minut, wstęp wolny niebiletowany, obowiązkowe maseczki ochronne (należy przynieść własne.

Szczegóły:

Harmonogram spacerów: 

19 czerwca – Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski

26 czerwca – Екскурсія Королівсько-Імператорським Шляхом українською мовою

3 lipca – Zielone wyspy Poznania: Rzeki

10 lipca – Spacer po Trakcie: Stare Miasto

17 lipca – Zielone wyspy Poznania: Parki

24 lipca – Spacer po Trakcie: Śródmieście

31 lipca – Zielone wyspy Poznania: Rzeki

7 sierpnia – Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski

14 sierpnia – Zielone wyspy Poznania: Parki

21 sierpnia – Spacer po Trakcie: Stare Miasto

28 sierpnia – Spacer po Trakcie: Śródmieście

4 września – Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski

Opisy spacerów:

Spacer na Trakcie: Ostrów Tumski.

Spotkanie na jedynej zachowanej w Poznaniu wyspie na Warcie. To najstarsza część miasta, miejsce nieco odrealnione, wyłączone z gorączki codziennego życia. Wzniosła duchowość sąsiaduje tu ze swojskością, a kameralność wąskich uliczek – z wielką historią początków Polski. Wyjątkową atmosferę Ostrów Tumski zawdzięcza pracy poznaniaków zamieszkujących wyspę przez ostatnie dziesięć wieków.

Start: przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska

Spacer na Trakcie: Stare Miasto.

Spojrzenie na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalną przestrzenią życia i pracy dla poznaniaków różnych narodowości, wyznań i kultur. Uczestnicy spacerów spróbują odnaleźć ducha tego miejsca, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów.

Start: przed Ratuszem, Stary Rynek

Spacer na Trakcie: Śródmieście

Uczestnicy powędrują do miasta nowoczesnego: dziewiętnastowiecznego centrum Poznania, od placu Wolności do Dzielnicy Zamkowej. Znajdą tu gęsto zabudowane ulice, kwartały stylowych kamienic, rozległe place i imponujące gmachy publiczne. Ten miejski fason to efekt prowadzonej przez lata gry na rywalizację i współpracę, która była udziałem ówczesnych poznaniaków. Poznańskie Śródmieście to dokument czasów, których wpływ na oblicze miasta widoczny jest do dzisiaj.

Start: przy Fontannie Wolności, plac Wolności

Zielone wyspy Poznania: Rzeki

A może bliski kontakt z naturą w historycznych miejscach Poznania? Uczestnicy spaceru prześledzą relacje między przyrodą a człowiekiem, które nieraz układały się w mieście burzliwie! Trasa przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę, na dawne Stare Miasto.

Start: Most biskupa Jordana

Zielone wyspy Poznania: Parki

Skąd wzięły się parki w miastach? Ten spacer jest dla tych, którzy mają ochotę odetchnąć świeżym powietrzem i zobaczyć piękne krajobrazy bez konieczności urządzania dalekich wycieczek pozamiejskich. Przechadzka rozpocznie się nieopodal Starego Rynku, a zakończy w okolicach Dzielnicy Zamkowej.

Start: centralna część parku Chopina

Екскурсія Королівсько-Імператорським Шляхом українською мовою

Запрошуємо на прогулянку Королівсько-Імператорським Шляхом з українським екскурсоводом. У вас буде чудова можливість довідатися чогось цікавого про місто, гуляючи його вулицями. Разом спробуємо знайти спільні риси між Познаню і містами України, а також знайдемо сліди Українців, залишені ними на протязі століть.

ПОЧАТОК: Катедральна Шлюза

Wyprawy dla rodzin z dziećmi po Trakcie Królewsko-Cesarskim

Dla roodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat przygotowane zostały trzy trasy, dzięki którym będzie okazja do poznania  różnych przestrzeni Traktu. Pomocny będzie opracowany wspólnie z dziećmi Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim dla dzieci. Spacery rozpoczynają się o godz. 11.00. Zgłoszenia z podaniem liczby uczestników i wieku dzieci  pod numerem telefonu 61 647 76 34 lub osobiście w punkcie informacji Bramy Poznania.

Harmonogram spacerów:

10 lipca – Wyprawa pierwsza: Ostrów Tumski i stare koryto Warty

14 sierpnia – Wyprawa druga: Stare Miasto

21 sierpnia – Wyprawa trzecia: Plac Wolności i Dzielnica Cesarska

Opisy spacerów:

Wyprawa pierwsza: Ostrów Tumski i stare koryto Warty

Czy pompa wodna na Ostrowie działa i co takiego zrobiły tutaj diabły? Uczestnicy spaceru policzą, ile jest kłódek na moście biskupa Jordana i poznają miejsce, w którym dawniej płynęła Warta.

Start: przed muralem na Śródce

Trasa wyprawy: Śródka – Ostrów Tumski – Park Stare Koryto Warty

Wyprawa druga: Stare Miasto

Jak trykają się koziołki, gdzie jest tajne przejście przy poznańskiej farze i ile ważą znajdujące się w niej organy? Uczestnicy spaceru sprawdzą, co tym razem diabły spsociły niedaleko Starego Rynku.

Start: przy koziołkach u zbiegu ulicy Wodnej i placu Kolegiackiego

Trasa wyprawy: plac Kolegiacki – Stary Rynek – zamek na Wzgórzu Przemysła

Wyprawa trzecia: Plac Wolności i Dzielnica Cesarska

Uczestnicy przyjrzą się bliżej nietypowym budynkom w dawnej Dzielnicy Cesarskiej, policzya, ile gęsi można zobaczyć przy ul. Św. Marcin. Sprawdza też, kim są Nierozpoznani i jaki zwierz przysiadł na poznańskiej Operze.

Start: przy fontannie na placu Wolności

Trasa wyprawy: plac Wolności – Zamek Cesarski – Park Mickiewicza