Lipiec w Domu Bretanii

Grafika artykułu: na zdjęciu czarno-biały portret kobiety, stoi tyłem, głowę ma zwróconą w prawą stronę, na plecach i ramieniu znajdują się dwa tatuaże.
Fot. z archiwum Domu Bretanii

Dziedzictwo celtyckie jest ważną częścią kultury Bretanii i w naturalny sposób znalazło swoje odzwierciedlenie również w sztuce tatuażu, która dziś staje się pełnoprawną dziedziną sztuki. Przed przerwą wakacyjną Dom Bretanii zaprasza w lipcu do zobaczenia wystawy fotografii celtyckich tatuaży.

Harmonogram planowanych wydarzeń:

1-24 lipca – wystawa fotografii Alaina Ameta pt. „Nierozłączni. Bretończycy i ich celtyckie tatuaże”

  • miejsce: Dom Bretanii
  • wystawa czynna do 29 września od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00 (przerwa wakacyjna w terminie 24 lipca – 4 sierpnia)
  • wstęp wolny

Dziedzictwo celtyckie jest ważną częścią kultury Bretanii, tożsamości jej mieszkańców i w naturalny sposób znalazło swoje odzwierciedlenie również w sztuce tatuażu, która – przez długi czas pozostając w Europie sztuką marginalną, pokątną i intymną, charakterystyczną dla więźniów czy marynarzy – dziś staje się pełnoprawną i chętnie eksponowaną dziedziną sztuki. Decyzja, najczęściej głęboko przemyślana, o zrobieniu sobie tatuażu wiąże się z afirmacją osobistych wartości. Fotoreportaż zrealizowany przez Alina Ameta wiele mówi o przywiązaniu Bretończyków do celtyckich symboli i postaci – mitologicznych i historycznych. Prezentowane tatuaże charakteryzują się różnorodnością odniesień oraz bogactwem motywów graficznych, wśród których znaleźć można triskel, bretońską flagę Gwen ha du, symbolicznego dla Bretanii gronostaja, Ankou – bretońską personifikację śmierci, Korrigany – bretońskie krasnoludki, czarodzieja Merlina i wróżkę Vivianę czy wreszcie elementy pejzażu bretońskiego jak morze, statki, latarnie oraz tradycyjne bretońskie instrumenty. W Domu Bretanii prezentowany jest wybór 24 zdjęć wraz z opisami.

Szczegóły: