Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu artefakty archeologiczne w trakcie konserwacji.
Zabytki w trakcie konserwacji, fot. P. Majorek

Pasjonaci historii zapraszają w listopadzie do poznańskich muzeów i rezerwatów archeologicznych na wiele ciekawych wydarzeń i wystaw. Do końca roku będzie można zdobyć trochę wiedzy na temat historii Pałacu Górków, numizmatów doby gotyku czy obejrzeć fotografie wybranych zabytków architektury tego okresu z terenu Europy. Będzie także okazja do wzięcia udziału w kolejnym wykładzie z cyklu „Porozmawiajmy o…”.

Oferta w listopadzie:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Czynne: wt.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, sob. w godz. 11.00-18.00, niedz. w godz. 12.00-16.00,  bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

  • 14 listopada, godz. 12.00 – wykład dla seniorów „Porozmawiajmy o… nowych technologiach w konserwacji zabytków”; Jarosław Jaskulak, kierownik działu konserwacji zabytków, przybliży zagadnienia związane z konserwacją zabytków dużych i małych; uczestnicy będą mogli także wziąć udział w badaniu składu obiektów metalowych – zainteresowani są proszeni o przyniesienie własnego drobnego przedmiotu metalowego (pamiątka rodzinna, biżuteria itp.), miejsce: sala audiowizualna, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
  • 25 listopada, godz. 12.00-17.00 — „W renesansowym Poznaniu” (weekend tematyczny), przybliżone zostaną różne aspekty kultury, sztuki i nauki epoki renesansu w formie pokazów i wykładów popularnonaukowych, miejsce: sala audiowizualna, wstęp wolny.

Wystawy:

  • Wystawa „Niezwykłe dzieje Pałacu Górków” – prezentuje losy Pałacu Górków, który od roku 1967 stanowi siedzibę Muzeum Archeologicznego, wystawa będzie dostępna na terenie Pałacu Górków w 3 salach ekspozycyjnych znajdujących się na parterze do 25 lutego, wstęp w cenie biletu do Muzeum (część wystawy na dziedzińcu Pałacu Górków dostępna bezpłatnie).
  • Wystawa czasowa „Mumia Tajemniczej Damy” – prezentuje możliwości współcześnie stosowanych technik do nieinwazyjnych badań obiektów archeologicznych, wystawa dostępna na parterze Pałacu Górków do 31 grudnia, wstęp w cenie biletu do Muzeum (część wystawy na dziedzińcu Pałacu Górków dostępna bezpłatnie).

Szczegóły:

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Czynny: wt.-czw. w godz. 10.00-16.00, pt.-sob. w godz. 10.00-18.00, niedz. w godz. 10.00-15.00, bilety: 10/15 zł.

Wystawy:

  • Wystawa czasowa „Oblicza gotyku” – prezentuje fotografie artystyczne Kateriny Zisopulu-Bleji wybranych zabytków architektury gotyckiej z terenu Europy ze szczególnym uwzględnieniem całego bogactwa składającego się na pojmowanie katedry jako kwintesencji teologii, sztuki i architektury, miejsce: sala multimedialna, dostępna do 31 grudnia, wstęp po zakupie biletu wstępu do Rezerwatu.
  • Wystawa czasowa „Numizmaty doby gotyku na tle zabytków z Ostrowa Tumskiego” – prezentuje historie pracowni menniczej działającej na Ostrowie Tumskim (do około połowy XIII w.), miejsce: pasaż nad murami bp. Jana Lubrańskiego, dostępna do 31 grudnia, wstęp po zakupie biletu wstępu do Rezerwatu.
  • Wystawa czasowa „Kościół NMP – perła gotyku na poznańskiej wyspie katedralnej” – poświęcona historii świątyni, aspektom związanym z archeologią, historią sztuki i architekturą wraz z odniesieniem do jej poprzedniczki – kaplicy księżnej Dobrawy, dostępna w kościele NMP na Ostrowie Tumskim do 31 grudnia, wstęp wolny.

Szczegóły: