Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika promująca wydarzenie "Pod słońcem Toskanii. Sekrety włoskich mistrzów" w MNP. Obraz przedstawiający trzy kobiety w sukniach, grające w szachy na łonie natury. Biały napis na złotym tle.
Grafika: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe oraz jego oddziały zapraszają do siebie w lutym. W programie sporo inspirujących wystaw i towarzyszących im wydarzeń.

Oferta w lutym:

Muzeum Narodowe w Poznaniu 

Al. Marcinkowskiego 9, czynne: wt.–śr. w godz. 10.00-16.00, czw. w godz. 10.00-18.00, pt. w godz. 10.00- 20.00, sob.-niedz. w godz. 10.00-17.00, bilety na wystawę stałą: 20/13 zł (we wtorki wstęp wolny na stałe wystawy).

Pod słońcem Toskanii. Sekrety włoskich mistrzów

  • 23 lutego, godz. 18.00
  • bilety: 12 zł (n), 8 zł (u)
  • prowadzenie: Martyna Łukasiewicz, kurator Galerii Sztuki Europejskiej

Podczas włoskiego spaceru zwiedzający przeniosą się w malarską podróż śladami toskańskich, weneckich i lombardzkich mistrzów. Przyglądając się dziełom takich artystów jak Bronzino, Bellini i Sofonisba Anguissola, odkryją bogatą symbolikę ich dzieł oraz tajniki warsztatu.

Świat obrazów: Stanisław Wyspiański, „Błogosławiona Salomea”, 1904

  • 24 lutego, godz. 11.00
  • bilety: 12 zł (n), 8 zł (u)
  • wykład: dr Rozalia Wojkiewicz

Matejko i uczniowie. Dorobek Mistrza zostanie skonfrontowany z talentem jego uczniów – Malczewskiego, Wyspiańskiego, Mehoffera i innych. Relacje mistrz-uczeń wyglądały różnie, a malarska wyobraźnia młodszego pokolenia to nieraz całkiem odległe światy. Jednak sam fakt, że wyliczanka niepokornych uczniów to swoista plejada artystycznych gwiazd, wskazuje na to, że Matejko przekazał im to, co najważniejsze: mistrzostwo.

Szczegóły i kontakt: