Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Maj w Bibliotece Raczyńskich

30.4.2021

Czarno-białe zdjęcia Kazimiery Iłłakowiczówny

W maju Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wydarzenia online. W programie m.in. spotkanie w ramach  pod hasłem „Wtorek dla seniora” oraz w ramach nowego cyklu „Porannik ksiązkowy”. 

Harmonogram wydarzeń w maju

11 maja (wtorek) godz. 16.30

Wtorek dla seniora: Polsko-francuskie związki przez piosenkę

Wykład prof. Joanny Maleszyńskiej będzie opowieścią o wybranych relacjach, zapożyczeniach, przekładach i inspiracjach, które nawiązywaliśmy z tradycją francuską, słynącą z najwybitniejszej kultury piosenkowej świata, a z pewnością Europy. Ilustrowany przykładami i przekładami polskich i francuskich piosenek w interpretacji m.in. Edith Piaf,  Charlesa Aznavoura, Michała Bajora, Katarzyny Groniec

Gdzie: Biblioteka Raczyńskich: YouTube, Biblioteka Raczyńskich: Facebook

20 maja (czwartek), godz. 18.00

Mól w sieci2 

Gościem kolejnego spotkania z cyklu „Mól w sieci2” będzie Artur Wójcik, autor bloga „Sigillum Authenticum” oraz książki „Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków”. Rozmowa dotyczyć będzie mitów na temat początków Państwa Polskiego, które są szczególnie popularne w Internecie. Czy istnieją naukowe dowody na istnienie tytułowej „Wielkiej Lechii”? Jak popularyzować historię w sieci i pisać wartościowe książki, które są atrakcyjne dla czytelników?

Gdzie: Biblioteka Raczyńskich: Facebook

25 maja (wtorek), godz. 10.00

Porannik książkowy. Pistolet i stare koronki. Spotkanie z Katarzyną Dworaczyk

Żołnierki, kobiety szmuglujące broń pod spódnicami i dynamit w gorsetach to tylko niektóre z postaci pojawiających się na kartach książki Katarzyny Dworaczyk pt. „Herstoria / Herstory / Herstorie 1918/1919”. Biblioteka zaprasza na pierwszy poranek z książką, podczas którego odbędzie się rozmowa z autorką nie tylko o znanych Polkach, ich udziale w odzyskaniu niepodległości, ale też obalaniu mitów, z którymi zmagały się pierwsze studentki i o torowaniu drogi kobiet do edukacji i nauki. Porannik książkowy to nowy cykl spotkań, w którym porozmawiamy o Polkach, historii, ekologii i recepcie na stres, o dzieciach, zdrowiu, a nawet o serialach. Uczysz się, pracujesz? Nie szkodzi, rozmowy trafią na nasze media społecznościowe.

Gdzie: Biblioteka Raczyńskich: Facebook

26 maja (środa), godz. 16.00

Tajemnice Iłły 

Zapraszamy na spotkanie online, podczas którego przewodnik poprowadzi słuchaczy przez biografię Iłłakowiczówny, która skrywała wiele tajemnic. Opowie o jej codziennym życiu, trudnym charakterze i licznych wadach, które blakły w perspektywie niesamowitej osobowości poetki. Tym razem prelekcja poświęcona będzie epistolografii Iłłakowiczówny – „Listy do siostry Barbary Czerwijowskiej z lat 1946-1956” w opracowaniu Lucyny Marzec.

Gdzie: Mieszkanie-pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny: Facebook

27 maja (czwartek), godz. 18.00

XXX Spotkanie z Arcydziełem

Podczas kolejnego pokazu najcenniejszych zbiorów Biblioteki Raczyńskich zaprezentujemy pierwszy nowożytny atlas świata: „Theatrum Orbis Terrarum” Abrahama Orteliusa, wydany w Antwerpii w 1595 roku. Pokazowi zabytkowego atlasu towarzyszyć będzie wykład prof. Adama Krawca (UAM) pt.”Na scenie świata – Theatrum Orbis Terranum A. Orteliusa” oraz koncert artystów z Accademia dell’Arcadia  w programie z m.in. muzyką polską, francuską i włoską. Mecenasem Spotkania z Arcydziełem jest PKO Bank Polski. 

Gdzie: Biblioteka Raczyńskich: Facebook

Kontakt: 

Biblioteka Raczyńskich
pl. Wolności 19
tel. 61 885 89 62