Majówka z historycznym taborem

Zdjęcie przedstawia zabytkowy tramwaj na torowisku przed Teatrem Wielkim w Poznaniu.
Fot. MPK

Na poznańskie ulice i torowiska wróciły historyczne autobusy i tramwaje MPK Poznań. Na przejażdżkę nimi będzie można się wybrać we wszystkie dni długiego, majowego weekendu.

Dzięki liniom turystycznym można przekonać się, jak przez lata zmieniały się technologie i sprawdzić, jak niegdyś przemieszczano się po Poznaniu.

Linie turystyczne, obsługiwane historycznymi autobusami i tramwajami MPK Poznań, które rozpoczęły sezon już w ostatni weekend, będą wyjeżdżać na trasy w soboty, niedziele, święta oraz tzw. długie weekendy aż do 29 września.

W sezonie 2024 tramwajowe linie turystyczne 0 i 20 będą miały przystanek początkowy i końcowy na pl. Wielkopolskim, natomiast linia historyczna H (uruchamiana co około dwa tygodnie) na ul. Ratajczaka (na nowym odcinku torowiska między ulicami 27 Grudnia i Św. Marcin). Zmieniona została również trasa linii autobusowej 102, która umożliwiać będzie nie tylko dojazd do Fortu VII i Muzeum Wojska Polskiego, ale również do Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania. Historycznymi autobusami linii 100, podobnie jak w poprzednich latach, będzie można dojechać z przystanku Poznań Główny przy dworcu kolejowym do Nowego Zoo.

Majówka turystyczno-historyczna

W najbliższym czasie na przejażdżkę będzie się można wybrać w dniach: 3, 4 i 5 maja.

Z powodu prac remontowych na ulicy Hetmańskiej linia 0 będzie funkcjonować od 19 maja — do tego czasu niedzielne kursy będą realizowane na linii 20.

Najważniejsze informacje dotyczące linii turystycznych w sezonie 2024 oraz szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie ZTM i MPK.

Bilety

Na poznańskich liniach turystycznych obowiązuje taryfa turystyczna ZTM z biletami jednoprzejazdowymi oraz jednodniowymi.

Bilety jednoprzejazdowe kosztują 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 18 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

Bilety jednodniowe (hop-on hop-off) kosztują natomiast: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

Osoby, które zdecydują się na zakup biletu jednodniowego, będą mogły wysiąść na dowolnym przystanku, a potem kontynuować podróż innym kursem linii turystycznych na tym samym bilecie. Bilety sprzedawane są przez obsługę konduktorską w pojeździe (płatność gotówką lub kartą płatniczą). Nie obowiązują na pozostałych liniach organizowanych przez ZTM w Poznaniu, ani w Kolejce Parkowej Maltanka.

Źródło: poznan.pl