Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Plakat informujący o Małym Festiwalu "Integracja Ty i Ja". Na białym tle fioletowe napisy. Na górze kolorowa grafika promująca festiwal w Koszalinie.Już po raz trzeci Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprasza na Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”.

Mały Festiwal jest częścią 21. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, który odbył się we wrześniu 2024 w Koszalinie. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” od 2003 roku łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”.

„Integracja Ty i Ja”

  • 26 listopada, godz. 18.00-20.00
  • miejsce: hol biblioteki, ul. Prusa 3
  • udział bezpłatny

Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnością i procesu integracji.

Dyskusję po seansie poprowadzą: Marcin Halicki — absolwent socjologii na UAM w Poznaniu, prezes zarządu Fundacji Inicjatyw Społecznych @Fundacja Mili Ludzie oraz Urszula Putyńska — doktor nauk humanistycznych, badaczka filmu i literatury z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Filmy:

  • „Tandem”, reż. Katarzyna Lewek, Polska, 2024, 6 minut

Antek żyje jak w klatce. Stary, stacjonarny rower, dwie myszki i tapczan to cały jego świat. Świat osoby, która już pewnie nigdy nie będzie chodzić. Jednak pewnego dnia niespodziewana wizyta przypomina mu o starej pasji, a kumpel wyciąga go na zewnątrz, by spróbować jazdy w tandemie.

  • „Miasto jeży”, reż. Mateusz Rybiński, 2023, 16 minut

Film zrealizowany w języku migowym. Nowy pacjent trafia do ośrodka leczenia uzależnień dla głuchej młodzieży. Na drodze jego terapii staje rodzące się, ciężkie do nazwania, uczucie do długo przebywającej już tam dziewczyny.

  • „Mama wraca”, reż. Mikołaj Janik, 2023, 21 minut

Czy da się podróżować w miejscu? Czy da się zastąpić himalajskie przestrzenie beskidzkimi pagórkami? Odkąd na świat przyszła Wiktoria – chora na dziecięce porażenie mózgowe, jej mama Weronika mierzy się z tymi pytaniami, próbując odnaleźć dawne pasje w nowym życiu z córką.

  • „Ania z Piekielnika”, reż. Monika Meleń, 2023, 30 minut

Intymny film o niezwykłej relacji matki i córki. Ale ta matka jest niezwykła, urodziła się bez ramion. To film o sile życia i jego nieustającym pięknie. O radości życia i wewnętrznej kobiecej sile. A także o zachwycie nad pięknem świata.

Szczegóły: