Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Mapa fyrtla Garbary

02.2.2023
Grafika artykułu: na pierwszym planie mapa "Fyrtel Garbary". W tle front budynku Aquanetu na Garbarach.
Fot. UMP

Jaki był historyczny wygląd Garbar? Gdzie znajdują się lokalni przedsiębiorcy? Odpowiedzi na te oraz inne pytania przyniesie mapa „Fyrtel Garbary”.

Mapa przedstawia lokalizacje ważnych dla poznaniaków i poznanianek miejsc — m.in. placów, skwerów, szkół, galerii sztuki, zakładów rzemieślniczych, punktów usługowych, kawiarni, restauracji i wielu innych. Ponadto są na niej umieszczone ilustracje najważniejszych historycznie obiektów Garbar, takich jak Stara Przepompownia, kościół oo. Franciszkanów czy Stara Papiernia.

Mapy są darmowe i można je otrzymać m.in. we wszystkich miejscach na niej uwzględnionych, w Informacji Turystycznej na Starym Rynku oraz Centrum Informacji Kulturalnej w budynku Arkadii.

Wydrukowanych zostało 5 tys. egzemplarzy. Projekt graficzny opracowała Lucyna Kaczmarkiewicz, a za tekst odpowiada Marcin Muth, jeden z przedsiębiorców działających na Garbarach.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa. W 2017 roku powstała „Wrażeniowa mapa ul. Święty Marcin” (zaktualizowana w 2020 roku). Następnie zrealizowano projekt „Łazarskiego Niezbędnika” – zawierającego opisy zabytków i miejsc charakterystycznych dla osiedla Święty Łazarz oraz skupionych na tym terenie przedsiębiorców — wydanego razem z mapą Ostrowa Tumskiego i Śródki. W ubiegłym roku wydano z kolei „Mapę jeżyckich rzemieślników”, promującą działające na Jeżycach od wielu lat lokalne i tradycyjne zakłady usługowe oraz punkty handlowe. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej poznan.pl.

Mapa powstała we współpracy Fundacją Zapis, działającej w porozumieniu z Radą Osiedla Stare Miasto i podmiotów skupionych wokół Koalicji Fyrtel Garbary oraz Miasta Poznań.

Projekt „Fyrtel Garbary” sfinansowano ze środków budżetowych Poznania w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji i we współpracy z Radą Osiedla Stare Miasto.

Źródło: poznan.pl