Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Miasto w „Kronice”. „Kronika” w mieście: wystawa w Fotoplastykonie

17.8.2023

Grafika artykułu: po prawej stronie czarno-białe zdjęcie dawnego Poznania, po lewej stronie na czarnym tle szczegółowe informacje o wystawie w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

W Fotoplastykonie dostępna jest nowa ekspozycja poświęcona historii Poznania ukazanej w „Kronikach Miasta Poznania”. Wydawnictwo Miejskie Poznania zachęca do zapoznania się ze stereofotograficzną wystawą „Miasto w »Kronice«. »Kronika« w mieście”, która będzie dostępna do końca września.

Sto lat temu, w 1923 roku, z inicjatywy kierownika Miejskiego Biura Statystycznego Zygmunta Zaleskiego rozpoczęto edycję „Kroniki Miasta Poznania”. Najpierw był to miesięcznik, a od 1927 roku do dziś kwartalnik. Obecnie „Kronika” jest jednym z najstarszych miejskich pism historycznych w Polsce.

Idea wydawania periodyku wyrastała z silnego odczucia, że przeszłość stolicy Wielkopolski jest nieznana i niedoceniana także przez samych poznaniaków. Chcąc budować postawy obywatelskie w lokalnym, miejskim wymiarze, trzeba mieć poczucie związku z miejscem, w którym się żyje. „Kronika” miała realizować ten cel poprzez opowiadanie o historii miasta i jego kulturze. Czyniła to z powodzeniem na łamach wydanych w ciągu stu lat 385 numerów zawierających w sumie 5275 artykułów (w tym 2588 przez ostatnie 25 lat) i zajmujących na bibliotecznych półkach ponad 4 metry bieżące. Jednak dość szybko obok pisania o mieście postanowiono je także pokazywać, publikując już w 1925 roku pierwsze fotografie. Odtąd — z różną co prawda intensywnością — fotografie na stałe zagościły na kartach periodyku. Z jednej strony dokumentowały bieżące wydarzenia, z drugiej, zwłaszcza od 1990 roku, podkreślały jego historyczne oblicze.

Na wystawie zaprezentowane zostały stereofotografie odzwierciedlające różnorodność numerów czasopisma. Większość z nich przedstawia Poznań z czasów pruskich i okresu międzywojennego. Ukazują one dawno zatarte oblicze miasta — zmieniające się stroje mieszkańców uchwyconych w kadrze fotografów, wygląd poszczególnych miejsc, które niekiedy rozpoznamy jedynie po istniejących do dziś charakterystycznych budowlach oraz codzienne życie poznaniaków. Są też zdjęcia bardziej współczesne, pokazujące Targi Poznańskie, a także zawodników Lecha Poznań i potyczki sportowe. Można więc zobaczyć miejsca reprezentacyjne i biedne zaułki, dawny uliczny handel i wystawy targowe, zalewającą miasto powódź i miejskie atrakcje: wystawy, parki, Palmiarnię czy zoo.

Materiały ikonograficzne wykorzystane na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Ratusza — Muzeum Poznania, zbiorów rodzinnych Kingi Poradowskiej-Banaszek, Archiwum Grupy MTP, Fundacji Rozwoju Miasta Poznania i Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Wystawę będzie można odwiedzić do 30 września w godzinach otwarcia Fotoplastykonu: pn.-pt. w godz. 10.00-18.00, sob. 10.00-17.00. Bilety dostępne w cenie: normalny – 6 zł, ulgowy – 3 zł, grupowy – 25 zł. Honorowana jest także Karta Dużej Rodziny oraz Poznańska Złota Karta. Wejście do Fotoplastykonu Poznańskiego przez Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. F. Ratajczaka 44.

Szczegóły: