Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: plakat informacyjny, w centrum grafika rodziny na pikniku, rodzice z psem znajdują się przy rozłożonym na trawie kocu, w tle chłopiec i dziewczynka grają w piłkę, powyżej czerwony napis: "Razem bliżej natury, Międzypokoleniowy Piknik Przyrodniczy w Muzeum w Uzarzewie", pod grafiką szczegółowy harmonogram.

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie zaprasza 11 czerwca na „Międzypokoleniowy Piknik Przyrodniczy — Razem Bliżej Natury”. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej, poznania się, podzielenia swoimi doświadczeniami, pielęgnowania więzi rodzinnych, a przede wszystkim do dobrej zabawy. Piknik odbędzie się w godz. 10.30-16.00.

Podczas imprezy będzie można wziąć udział w interaktywnym ekologicznym spektaklu lalkowym skierowanym zarówno do dzieci, jak i całych rodzin, podczas którego podjęte zostaną ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem. Zawodowy bajarz uraczy uczestników opowieściami powiązanymi tematycznie z przyrodą — bajaniom towarzyszyć będzie muzyka i śpiew w wykonaniu meksykańskiego artysty Romana Mendeza.

Podczas pokazów i warsztatów będzie można zapoznać się z roślinami zapachowymi i metodami tworzenia wyciągów aromatycznych, kompozycji zapachowych oraz przyrządzić swoją indywidualną miksturę zapachową. W trakcie pikniku będzie również okazja, aby przygotować własną porcję przyprawową czy skosztować potraw przygotowanych w oparciu o dzikie rośliny jadalne, a także dowiedzieć się, jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z bogactw natury.

Młodsi uczestnicy pikniku wraz z opiekunami będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach przyrodniczych, etnograficznych, historycznych czy plastycznych, na których dowiedzą się nieco więcej o historii oraz sposobach wytwarzania mąki i kaszy, roli przyrody w dawnych zwyczajach ludowych i panujących wówczas relacjach międzypokoleniowych, ekosystemach leśnych oraz wodnych.

Dzięki służbom mundurowym będzie można zdobyć wiedzę o nowoczesnych metodach walki z zatruwaniem powietrza, wody i gleby, próbach przemytu przez granicę Polski gatunków zwierząt chronionych, a także o tym, jak bezpiecznie poruszać się po polskich drogach.

Prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis podczas wykładu połączonego z dyskusją o godz. 13.00 pomoże w zrozumieniu starości, a także postara się odpowiedzieć na pytanie, komu pisana jest długowieczność. Podczas spotkania o godz. 11.30 będzie można również dowiedzieć się, jak stosować zioła, które pomogą zadbać o zdrowie dzieci i seniorów.

Podczas imprezy seniorzy z Poznania oraz sześciu gmin powiatu poznańskiego (Pobiedziska, Stęszew, Luboń, Swarzędz, Kostrzyn Wielkopolski i Czerwonak) przeprowadzą warsztaty rękodzielnicze oraz artystyczne. Spotkanie będzie doskonałą platformą do podejmowania współpracy pomiędzy klubami senioralnymi działającymi w naszym regionie oraz integracji środowisk rówieśniczych z różnych klubów.

Oprócz części edukacyjno-warsztatowej przewidziany jest sensoryczny quiz przyrodniczy dla dzieci, rodzinne malowanie twarzy, gry i zabawy integracyjne oraz gry terenowe.

W trakcie pikniku będzie możliwość zwiedzania stałych oraz czasowych ekspozycji muzealnych.

Uwaga!

Wydarzenie jest biletowane. Wejściówki do nabycia na miejscu w cenie: dorośli – 10 zł, dzieci i seniorzy – 8 zł. Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.

Impreza jest realizowana dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Szczegóły: