Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Miejski program zniżek OK Poznań

12.6.2022

Grafika artykułu: na zdjęciu poznański Ratusz, na nim grafika: ludzik złożony z liter "OK".Na wszystkich, którzy rozliczają podatek w stolicy Wielkopolski, czekają dziesiątki zniżek i rabatów w sklepach, restauracjach i miejskich instytucjach.

OK Poznań – Osobista Karta Poznańska – to miejski program zniżek i usług, które dostępne są dla osób mieszkających w Poznaniu i tu rozliczających swoje podatki. Nie trzeba być zameldowanym, ważne jest miejsce zamieszkania w stolicy Wielkopolski.

Wśród benefitów są m.in tańsze bilety i darmowe wejściówki do miejskich instytucji, zniżki w restauracjach i kawiarniach, a także w gabinetach kosmetycznych i medycznych. Aplikację można pobrać na telefon: jest już dostępna w sklepach Google PlayApple StoreHUAWEI AppGallery. Można też zarejestrować się na stronie internetowej www.okpoznan.pl.

Osoby, które wolą korzystać z imiennej karty użytkownika OK Poznań, mogą zgłosić się do jednego z punktów obsługi klienta:

  • Poznańskie Centrum Świadczeń – ul. Wszystkich Świętych 1
  • Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP – ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404,
  • Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP – ul. Gronowa 22a,

Uwaga!

Przed odwiedzeniem każdego z trzech punktu należy umówić wizytę – można to zrobić, dzwoniąc pod numer tel. 61 646 33 44 lub poprzez stronę ok.poznan.pl:

We wszystkich tych miejscach jest dostępna aktualna informacja o partnerach OK Poznań oraz o benefitach. Z OK Poznań mogą także korzystać osoby, które z różnych powodów nie będą mogły osobiście złożyć wniosku o kartę imienną programu w Punktach Obsługi Klienta. Wystarczy wówczas pisemne upoważnienie dla innej dorosłej osoby.

Działa również punkt na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, przy ul. Głogowskiej 16, naprzeciwko Dworca Zachodniego, czynny pon.-pt. w godz. 8.00-16.00. W tym miejscu nie trzeba umawiać się na wizytę. Można tam zarówno odebrać kartę, jak i wyrobić jej duplikat w przypadku zgubienia lub zniszczenia (odpłatnie) oraz złożyć reklamację.

Dla obsługi klientów działa specjalna infolinia, nr tel.: 61 250 90 90 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00), e-mail: info@okpoznan.pl. Wszelkie uwagi i sugestie można też zgłaszać za pomocą formularza kontaktowego zarówno na stronie internetowej, jak i w aplikacji.

Dlaczego warto?

Przygotowano liczne zniżki z wielu obszarów:

  • Benefity miejskie – czyli tańsze bilety do miejskich instytucji. Wśród nich są m.in. bezpłatne wejściówki na zwiedzania grupowe wystawy „Antoni Gaudi” w Centrum Kultury Zamek, oferta specjalna na bilety wstępu do Palmiarni Poznańskiej czy 30-proc. zniżki przy zakupie biletów na Poznań Game Arena. Posiadacze OK Poznań będą również mogli raz w roku wejść na miejską pływalnię oraz lodowisko za złotówkę.
  • Kultura, sztuka, rozrywka – to zniżki na wydarzenia kulturalne. W tej kategorii znalazły się m.in. tańsze bilety na mecze Lecha Poznań i Warty Poznań, rabaty na bilety wstępu do Muzeum Archeologicznego, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości czy też Rogalowego Muzeum Poznania lub Poznańskiego Muzeum Pyry.
  • Sport i rekreacja – tu znajdują się oferty partnerów obejmujące wszelkie formy aktywności fizycznej, m.in. centrum fitness, kręgielni czy parku linowego, a także na rejs morski jachtem żaglowym.
  • Gastronomia i dietetyka – w tym obszarze do współpracy zaproszono restauracje, kawiarnie czy lokalne bistra. Użytkownicy OK Poznań mogą skorzystać z rabatów m.in. w Pyra Barze, Spaghetterii Avanti, w poznańskich restauracjach Weranda Family lub kupić taniej Bajgle Króla Jana.
  • Zdrowie i uroda – to zniżki na wizyty czy zabiegi w centrach medycznych, m.in. Medicada, Novina czy Certus lub gabinetach kosmetycznych.
  • Edukacja – czyli zniżki dotyczące ofert edukacyjnych, m.in tańsze kursy prawa jazdy.
  • Sklepy i usługi – w tym obszarze do współpracy zaproszone zostały lokalne sklepy stacjonarne i online. OK Poznań zapewnia m.in. rabaty do księgarni kameralnych, sklepów z odzieżą sportową, tańszy dostęp do internetu, usługi carsharing czy dostęp do ebooków.

Aby skorzystać z oferty, należy mieszkać i potwierdzić rozliczanie podatków w Poznaniu.

Jak potwierdzić rozliczanie podatków w Poznaniu?

Najłatwiej wejść na stronę: http://id.poznan.pl, a następnie założyć konto. Do rejestracji w serwisie potrzebne są tylko imię, nazwisko oraz adres e-mail. Ten ostatni jest konieczny, by otrzymać wiadomość zwrotną z linkiem do aktywacji konta. Od tego momentu każdy ma 30 dni na potwierdzenie, że rozlicza podatki w Poznaniu. Uwaga: jeśli ktoś tego nie zrobi, to po upływie terminu konto jest automatycznie usuwane. Szczegóły w regulaminie korzystania z ID.Poznań oraz na stronie internetowej poznan.pl.

Żeby potwierdzić status podatnika, niezbędny jest jeden z dokumentów PIT: 36, 37 lub 40a. Trzeba przygotować jego elektroniczną wersję – czyli skan, plik pdf lub zdjęcie pierwszej strony dokumentu (szczegóły w instrukcji). Ważne: nawet jeśli dokument pdf będzie miał więcej stron, aplikacja analizuje dane tylko z pierwszej z nich.

Na etapie potwierdzania statusu będzie też trzeba podać swój PESEL oraz tzw. numer UPO, czyli 32-znakowy numer z urzędowego poświadczenia odbioru PIT-a przez urząd skarbowy. Każdy, kto rozlicza podatek dochodowy online, otrzymuje UPO automatycznie.

Status podatnika będzie aktywny przez rok od dnia jego uzyskania. Osoby, które nie mają dostępu do internetu (lub rozliczają się za pomocą innego dokumentu PIT albo podatku rolnego), mogą pójść do jednego z Punktów Obsługi Klienta i wypełnić wniosek. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości oraz PIT za ubiegły rok (lub tegoroczną decyzję o podatku rolnym).

Cały proces można przejść również z poziomu aplikacji OK Poznań.

Po potwierdzeniu statusu podatnika można już w pełni korzystać z możliwości OK Poznań. W aplikacji i na stronie internetowej jest dostępna wirtualna karta użytkownika programu.

Źródło: www.poznan.pl