Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Miejskie Dożynki 2022

28.7.2022
Grafika artykułu: na zdjęciu zespół ludowy tańczy podczas dożynek miejskich, członkinie o członkowie mają na sobie stroje ludowe, kobity i mężczyźni stoją w dwóch rzędach, spoglądają na siebie, wszyscy mają uniesioną jedną rękę. 
Fot. UMP

Pokazy florystyczne, barwny korowód, występy artystyczne, animacje dla dzieci i wioska ginących zawodów – to tylko część atrakcji, które czekają na poznaniaków podczas Dożynek Miejskich w parku Wilsona. Impreza odbędzie się 3 września.

Dożynki to święto, które pokazuje słowiańską tradycję, stanowi część kultu gospodarności, tak ważnego dla tożsamości Poznania i poznaniaków. Podczas Miejskich Dożynek będzie można odetchnąć od miejskiego stylu życia i obcować z kulturą wiejską.

Zabawę rozpocznie korowód dożynkowy. Kolorowy pochód wyruszy o godz. 14.00 sprzed kościoła pw. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej (gdzie wcześniej odbędzie się msza św.). Jego uczestnicy przejdą ul. Śniadeckich do muszli koncertowej w parku Wilsona. O godz. 15.00 obrzęd dożynkowy przedstawi zespół Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej. Później na scenie zaprezentują się także folkowa kapela “Zza Winkla” czy Zespół Instrumentów Dętych Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Stanisława Gruszki.

Dożynki urozmaici również występ grupy artystów cyrkowych i akrobatów powietrznych  „Z Głową W Chmurach”, których pokazy będzie można oglądać dwukrotnie – o godz. 17.00 i 18.30. Potańcówka z grupą swingującą wystartuje o godz. 17.30, a o godz. 19.15 rozpocznie się konkurs z wiedzy rolniczej. Do wygrania będzie bezpłatna nauka języka obcego oraz wejściówki do aquaparku. Na zakończenie w muszli koncertowej wystąpi Pierwsza Poznańska Orkiestra Symfoniczna Ukulele.

Miejskiej Dożynki będą też wehikułem czasu – wszystko za sprawą wioski ginących zawodów z warsztatem garncarskim, zielarskim, powroźnika, łyżkarza, a także muzeum wyposażenia gospodarstwa chłopskiego. W programie znalazły się również pokazy florystyczne, wystawa gołębi i królików, warsztaty z pierwszej pomocy, animacje dla dzieci. Na uczestników dożynek czekać będzie również History Land, czyli wyjątkowa ekspozycja z klocków Lego. W parku Wilsona będzie można także zwiedzić „Niewidzialną ulicę”. To nietypowa wystawa, która powstała, aby przybliżyć życie oraz świat osób niewidomych i niedowidzących.

Grochówka z kotła gratis!

Rolnicy w Poznaniu

Miasta Poznań kojarzone jest przede wszystkim jako ważny ośrodek handlu, kultury i nauki. Tymczasem w stolicy Wielkopolski 7 694 ha stanowią użytki rolne. Najwięcej gospodarstw znajduje się w Spławiu, Garaszewie, Pokrzywnie, Minikowie, Głuszynie, Radojewie, a także na Krzesinach, Starołęce i Morasku. Uprawiane są zboża, rzepak, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki czy warzywa gruntowe. Prowadzona jest też produkcja kwiatów.