Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Miesiąc jazdy na rowerze o puchar Rowerowej Stolicy Polski

04.6.2021

Grafika promująca akcję Rowerowa Stolica Polski - na rowerach w miejskim parku jadą osoby w różnym wieku, uśmiechają się. 30 dni rywalizacji i ponad 20 tys. uczestników. Właśnie rozpoczęła się trzecia edycja ogólnopolskiej zabawy, która wyłoni Rowerową Stolicę Polski 2021. Powalczą o nią 53 miasta, w tym Poznań.

Akcja zbierania kilometrów potrwa przez cały miesiąc. Jedyne co trzeba zrobić to pobrać aplikację na telefon, wybrać Poznań i kręcić kilometry na Malcie, na Wartostradzie, do pracy lub do szkoły.

Do udziału w zabawie oficjalnie przystąpiły 53 miasta: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz  (Metropolia Bydgoszcz), Chełm, Chorzów, Elbląg, Ełk, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Krosno, Leszno, Łomża, Mysłowice, Nowa Sól, Nowy Sącz, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Piekary Śląskie, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Skarżysko-Kamienna, Skierniewice, Słupsk, Sopot, Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Świdnica, Świętochłowice, Tarnów, Toruń, Tychy, Włocławek i Żory.

Kręcenie z aplikacją

Aby dołączyć do zabawy, wystarczy zainstalować na swoim telefonie bezpłatną aplikację Aktywne Miasta (dla systemu Android znajduje się w sklepie Play, a dla systemu IOS – w sklepie Apple). Kolejnym krokiem jest wybranie Miasta, dla którego chcemy kręcić kilometry oraz grupy, z którą się identyfikujemy. Ostatnim, ale najważniejszym krokiem, jest „wyjechanie” przez cały czerwiec na rowerze jak najwięcej kilometrów. Kilometry dla siebie i dla Poznania można kręcić wszędzie. Nie trzeba tego robić akurat w mieście. Każda rowerowa aktywność się zapisze niezależnie od tego gdzie będziecie.

Aplikacja działa na terenie całego świata.  Zlicza przejechane kilometry, na podstawie których wyłonieni zostaną zwycięzcy rywalizacji. Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie aktualnie się znajdujemy, możemy zbierać cenne punkty dla wybranych przez nas miasta i drużyny. Można więc wybrać Poznań, a jechać na przykład po Wielkopolskim Parku Narodowym, w górach, czy nad morzem.

Jeździsz – wygrywasz

W zabawie bierze udział ostatecznie ponad 53 miasta i wszystkie mają równe szanse niezależnie od wielkości i liczby mieszkańców. Łączna liczba przejechanych kilometrów jest bowiem dzielona przez liczbę mieszkańców. W ubiegłym roku zwyciężyła Nowa Sól, która od dwóch lat nie chce oddać koszulki lidera.

Poza głównym pucharem dla zwycięzcy przygotowano także 5 mniejszych, które trafią do najlepszych miast w pięciu kategoriach w zależności od liczby mieszkańców: do 50 tys., do 65 tysięcy, do 100 tysięcy, do 200 tysięcy oraz powyżej 200 tysięcy. Poznań będzie w tej ostatniej kategorii rywalizował z Białymstokiem, Metropolią Bydgoszcz, Krakowem i Toruniem.

Do trzech najlepszych miast w kategorii ogólnej trafią samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Organizatorzy zapewnili nagrody indywidualne ufundowane przez sponsora strategicznego – centrumrowerowe.pl:  m.in. rowery miejskie, zapięcie U-lock oraz akcesoria rowerowe. Dwa podwójne zaproszenia na weekend w Bydgoszczy (hotel w centrum miasta ze śniadaniami) otrzyma seniorka lub senior powyżej 60. roku życia z najlepszym wynikiem.

Nagrody czekają również dla tych, którzy będą kręcić kilometry dla Poznania. 10 najlepszych kobiet i 10 najlepszych mężczyzn dostanie nagrody rzeczowe – karty upominkowe do sklepu sportowego oraz koszulki z logo akcji. Najlepsza rowerzystka i najlepszy rowerzysta otrzymają bon o wartości 1000 zł. Kolejne miejsca nagrodzone będą kartą o wartości 700, 500, 400, 300, 200, a po 100 zł dla tych, którzy zakończą rywalizację, wśród kobiet i mężczyzn, na miejscach 7-10. Upominki w postaci specjalnych koszulek z logo akcji dostaną zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy zostaną sklasyfikowani na miejscach 11-100. Regulamin dostępny jest na stronie poznan.pl w zakładce Mobilny Poznań.

Rywalizacja po raz trzeci

Walka o puchar Rowerowej Stolicy Polski to stworzona w 2019 roku przez biuro promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy akcja skierowana do miast prezydenckich. Jej zadaniem było wypełnienie luki po zlikwidowanej Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC). Celem Rowerowej Stolicy Polski była aktywizacja mieszkańców i pokazywanie zalet roweru – jako szybkiego i ekologicznego środka transportu. Zmagania polegają na zaliczaniu przejazdów za pośrednictwem aplikacji na telefon komórkowy.

Pierwsza edycja Rowerowej Stolicy Polski odbyła się we wrześniu 2019 roku i przyciągnęła rowerzystów z 23 miast. Po podliczeniu wyników i weryfikacji przejazdów wyłoniono miasto, które zdobyło tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Puchar zdobyła Nowa Sól (województwo lubuskie) – jej mieszkańcy przejechali 185 757 kilometrów i zdobyli 4757 punktów. Na drugim miejscu znalazło się Leszno, a trzecie zajął Gorzów Wielkopolski.

Kolejna odsłona miała ruszyć w maju zeszłego roku, jednak z uwagi na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zdecydowano o przeprowadzeniu rywalizacji we wrześniu. W 2020 roku o zwycięstwo w Rowerowej Stolicy Polski rywalizowały 44 miasta. W zabawie aktywny udział wzięło blisko 16 tysięcy użytkowników, którzy odbyli ponad 200 tysięcy treningów. Ostatecznie wszyscy uczestnicy rywalizacji „wykręcili” ponad 3,6 milionów kilometrów. Zwycięzcą ponownie została Nowa Sól. Jej mieszkańcy przejechali 329 tysięcy kilometrów, co przełożyło się łącznie aż na 9355 punktów. Na drugim miejscu znalazła się Biała Podlaska (4210 punktów), a na trzecim Gniezno (4161).