Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Mobilne Punkty Spisowe w filiach Biblioteki Raczyńskich

11.8.2021

Na zdjęciu regały z książkami w Bibliotece Raczyńskich.Na trasie mobilnego punktu spisowego pojawiły się kolejne przystanki. W każdą środę, od 11 sierpnia do 15 września, w godzinach popołudniowych będzie można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym w filiach Biblioteki Raczyńskich. Nie trzeba się wcześniej umawiać ani przygotowywać żadnych dokumentów – wystarczy przyjść i podać swój PESEL.

Obowiązek wzięcia udziału w badaniu dotyczy wszystkich mieszkańców Polski. Spisać się można na kilka sposobów. Jednym z nich jest wizyta w mobilnym punkcie. To inicjatywa Miasta Poznania realizowana w partnerstwie z lokalnym Urzędem Statystycznym. Dzięki niej mieszkańcy mogą uzyskać pomoc w wypełnieniu ankiety.

W każdą środę, od 11 sierpnia do 15 września, w godz. 17.00-19.00 w czterech filiach Biblioteki Raczyńskich dyżurować będą rachmistrzowie. Są to:

  •   Filia Wildecka (w galerii GreenPoint przy ul. Hetmańskiej 91),
  •   Filia 11 (ul. Chwaliszewo 17/23),
  •   Filia 12 (ul. Arciszewskiego 27),
  •   Filia 42 (w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” na os. Pod Lipami 108).

Miejsca te są przystosowane do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnością ruchową. Aby skorzystać ze wsparcia rachmistrza, nie trzeba się wcześniej umawiać ani specjalnie przygotowywać – wystarczy znać swój PESEL.

W najbliższy weekend (14-15 sierpnia) spisać się będzie można także w okolicach trybuny głównej toru regatowego nad Jeziorem Maltańskim. Pomoc rachmistrza będzie można uzyskać w godz. 9.00-17.00 Namiot mobilnego punktu spisowego zastąpi punkt na Termach Maltańskich, który z uwagi na niewielką frekwencję został zamknięty.

Pod koniec wakacji mobilny punkt spisowy zawita w dwa miejsca. 21-22 sierpnia będzie można spisać się w parku Cytadela, w okolicy Muzeum Uzbrojenia. Kolejna okazja na skorzystanie ze wsparcia rachmistrzów pojawi się 28 sierpnia w parku Wilsona na Łazarzu.

Oferta mobilnego punktu spisowego skierowana jest nie tylko do klientów biblioteki czy osób wypoczywających np. nad Maltą, ale także do każdego, kto nie ma technicznych warunków do przeprowadzenia samospisu internetowego lub potrzebuje wsparcia w wypełnieniu formularza online.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września. Podstawową formą udziału w badaniu jest spis przez aplikację na stronie spis.gov.pl. Spisać się można także dzwoniąc na infolinię: 22 279 99 99, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Kontakt drogą telefoniczną może zainicjować także rachmistrz. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania. Możemy za to umówić się na inny dzień lub godzinę. Rachmistrzowie dzwonią wyłącznie z dwóch numerów – 22 279 99 99 oraz 22 828 88 88.

Dla osób, które nie mają w domu komputera lub internetu, Miasto Poznań przygotowało trzy stałe punkty, gdzie można dokonać samospisu i uzyskać wsparcie w wypełnieniu internetowego formularza. Pierwszy znajduje się w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, kolejny przy ul. Libelta 16/20, trzeci w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt).

Osoby, które nie spisały się przez internet lub telefon, mogą spodziewać się wizyty rachmistrza w domu. Za odmowę grozi kara w wysokości nawet 5 tys. zł.