Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Zdjęcie przedstawia stoiska w wiosce archeologicznej. Rękodzielnicze eksponaty, stroje z epoki.
Fot. B. Walkiewicz

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Archeologiczny Genius loci zapraszają poznaniaków do wzięcia udziału w czerwcowych wydarzeniach. W oferciem.in. spotkanie dla seniorów i Festiwal Święta i Posty.

Harmonogram wydarzeń w czerwcu:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Czynne: wt.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, sob. w godz. 11.00-18.00, niedz. w godz. 12.00-16.00,  bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

 • 11 czerwca, godz. 12.00 – wykład dla seniorów „Porozmawiajmy o… modzie męskiej wczesnego średniowiecza”, prelegentem będzie Piotr Majorek, który opowie o strojach męskich w okresie wczesnego średniowiecza i zaprezentuje niektóre z nich, miejsce: sala audiowizualna, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy;

Wystawy:

 • Wystawa „Troja: dawny mit w oczach współczesności” – prezentacja zabytków pochodzących z badań archeologicznych w XIX w. Czy archeolodzy znaleźli potwierdzenie opisów walk znajdujących się w Iliadzie Homera? Wystawa dostępna do 18 sierpnia w sali wystaw pod dziedzińcem Pałacu Górków, wstęp w cenie biletu do muzeum;
 • Wystawa „Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia brama Scytii” – przedstawia odkrycie i badania archeologiczne grodziska scytyjskiego z VII – V w. p.n.e. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 zabytków pochodzących z tego stanowiska, w tym prawie kompletną, zrekonstruowaną grecką amforę na wino z warsztatu Klazomenai, wystawa dostępna w sali wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków do 1  września, wstęp w cenie biletu do Muzeum;
 • Wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z …  Tabulae – gry rzymskie z terenu Polski” – najstarsze elementy gier, odkrytych w województwach podlaskim i wielkopolskim. Artefakty pochodzą z wykopalisk prowadzonych na cmentarzyskach z okresu wpływów rzymskich, wystawa dostępna do 9 czerwca na pierwszym piętrze Pałacu Górków do 9 czerwca, wstęp po zakupie biletu do Muzeum.
 • Wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z …  Chcę to czynić. Oto jestem” – egipskie figurki grobowe ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Figurki stanowiły element wyposażenia grobowego zmarłego, początkowo pełniły rolę „zapasowej” mumii, następnie od czasów Średniego Państwa miały za zadanie zastępować zmarłego, gdy ten zostanie wezwany do obowiązkowej pracy w zaświatach. Wystawa dostępna w sali parkietowej od 18 czerwca, wstęp w cenie biletu do muzeum.

XX Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą Święta i Posty 1-2 czerwca:

Tegoroczny tytuł imprezy napędzają kontrasty pomiędzy czasem świętowania i okresami postu. W programie m.in.: pokazy, wykłady, inscenizacje historyczne, koncerty, rodzinne warsztaty edukacyjne oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie: Muzeum Archeologiczne.

Szczegóły:

 

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Czynny: wt.-czw. w godz. 10.00-16.00, pt.-sob. w godz. 10.00-18.00, niedz. w godz. 10.00-15.00, bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

 • 7 czerwca: godz. 18.00 – Odyseja kultury – „Bab ili: Podróż do wrót Mezopotamii” – prelekcja mgr. Łukasza Bartkowiaka. Prelegent opowie o Mezopotamii, o okresie pierwszego tysiąclecia przed Chrystusem. Sala multimedialna, wstęp wolny.
 • 21 czerwca: godz. 18.00 – Odyseja kultury – „Metafizyka kultury – moja Itaka
  filozoficzna” – prelekcja dr. Pawła Blei. Sala multimedialna, wstęp wolny.

Wystawy:

 • Wystawa czasowa „Gród muśnięty jedwabiem” z cyklu „Wystawy jednego zabytku” – Ślady jedwabnych tkanin odnaleziono m.in. w grobie nr 170 na Śródce, a pobudzające wyobraźnie „kokony jedwabnika” przysporzyły naukowcom tyle samo nadziei, co zawodu, miejsce: pasaż nad murami bp. Jana Lubrańskiego, dostępna do 15 września, wstęp w cenie biletu do rezerwatu.
 • Wystawa czasowa „Kiedy Mieszko stawiał grody…” – ma na celu ukazanie zależności czasowych między wydarzeniami, które zajmowały Świat w czasach panowania pierwszego polskiego władcy, miejsce: mur przy ul. Ks. I. Posadzego, dostępna od 28 czerwca, wstęp wolny.

Europejskie Dni Archeologii w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci 14-16 czerwca:

Organizatorzy zapraszają zwiedzających do najstarszej części Poznania na spotkanie z archeologami i spróbowanie swoich sił w tym pełnym niespodzianek zawodzie. Będzie możliwość zabawy w poszukiwanie ukrytego skarbu, wzięcia udziału w warsztatach, oprowadzeniach po wystawach, czy zagrania w grę terenową.

Szczegóły: