Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Zdjęcie przedstawia dwie osoby. To Agatha Christie i Max Mallowan w swoim domu w Winterbrook, 1950 r. Fotografia czarno-biała. Na pierwszym planie kobieta z kartką w dłoni, a w tle mężczyzna z fajką w ustach, przeglądający dokumenty. Po prawej stronie kwiaty w oknie.
Fot. National Portrait Gallery Londyn, fotograf nieznany (domena publiczna)

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Archeologiczny Genius loci zapraszają poznaniaków do zwiedzania wielu ciekawych wystaw.

Harmonogram:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Czynne: wt.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, sob. w godz. 11.00-18.00, niedz. w godz. 12.00-16.00,  bilety: 10/15 zł.

Wystawy:

  • Wystawa czasowa „Na tropie zagadek przeszłości. Archeologia w powieściach Agathy Christie i Arthura Conan Doyle’a” – to nietypowe spojrzenie na twórczość obojga pisarzy pozwala zaprezentować  archeologię, jej warsztat oraz odkrycia z innej, mniej znanej strony. Wystawa dostępna do 30 września na dziedzińcu Pałacu Górków, wstęp wolny.
  • Wystawa „Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia brama Scytii” – przedstawia odkrycie i badania archeologiczne grodziska scytyjskiego z VII – V w. p.n.e. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 zabytków pochodzących z tego stanowiska, w tym prawie kompletną, zrekonstruowaną grecką amforę na wino z warsztatu Klazomenai, wystawa dostępna w sali wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków do 1 września, wstęp w cenie biletu do Muzeum;
  • Wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z …  Chcę to czynić. Oto jestem” – egipskie figurki grobowe ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Figurki stanowiły element wyposażenia grobowego zmarłego, początkowo pełniły rolę „zapasowej” mumii, następnie od czasów Średniego Państwa miały za zadanie zastępować zmarłego, gdy ten zostanie wezwany do obowiązkowej pracy w zaświatach. Wystawa dostępna w sali parkietowej do 1 września, wstęp w cenie biletu do muzeum.

Szczegóły:

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Czynny: wt.-czw. w godz. 10.00-16.00, pt.-sob. w godz. 10.00-18.00, niedz. w godz. 10.00-15.00, bilety: 10/15 zł.

Wystawy:

  • Wystawa czasowa „Gród muśnięty jedwabiem” z cyklu „Wystawy jednego zabytku” – Ślady jedwabnych tkanin odnaleziono m.in. w grobie nr 170 na Śródce, a pobudzające wyobraźnie „kokony jedwabnika” przysporzyły naukowcom tyle samo nadziei, co zawodu, miejsce: pasaż nad murami bp. Jana Lubrańskiego, dostępna do 15 września, wstęp w cenie biletu do rezerwatu.
  • Wystawa czasowa „Kiedy Mieszko stawiał grody…” – ma na celu ukazanie zależności czasowych między wydarzeniami, które zajmowały Świat w czasach panowania pierwszego polskiego władcy, miejsce: mur przy ul. Ks. I. Posadzego, dostępna do 28 lutego 2025 r., wstęp wolny.

Szczegóły: