Muzea archeologiczne zapraszają w listopadzie
Poznańskie muzea i rezerwaty archeologiczne mają sporo ciekawych propozycji na listopadowe dni. Nie zabraknie ciekawych wykładów, wystaw i spacerów, które poprowadzą pasjonaci historii.
Oferta w listopadzie:
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu (Pałacu Górków, ul. Wodna 27)
Z okazji 100. rocznicy odkrycia grobowca Tutanchamona muzeum zaprasza w dniach 4-5 listopada na egipski weekend. Program wydarzeń:
- 4 listopada, godz. 17.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” (Spacer przy ograniczonym świetle, uczestnicy proszeni są o zabranie latarek, zbiórka na dziedzińcu Muzeum, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – tylko przez formularz Google);
- 5 listopada, godz. 12.30–14.00 – „Widzę wspaniałe przedmioty…” (sala audiowizualna, wstęp bezpłatny, bez zapisów).
Dodatkowo 22 listopada o godz. 12.00 odbędzie się kolejne spotkanie dedykowane osobom starszym z cyklu „Porozmawiajmy o…” – będzie to kontynuacja wykładu „Na skrzydłach przeszłości i teraźniejszości. Ptaki od archeologii do fotografii cyfrowej” (sala audiowizualna, wstęp bezpłatny, bez zapisów).
W listopadzie warto zajrzeć do muzeum, ponieważ dostępne będą tutaj ciekawe wystawy: „Skały w ruchu. Petroglify i ścieżki w sercu Pustyni Zachodniej” (prezentuje różne aspekty prac badawczych nad sztuką naskalną oazy Dachla w Egipcie, tworzoną od czasów prahistorycznych po współczesność, dostępna do 30 listopada, wstęp po zakupie biletu do muzeum: 6/10 zł) oraz „Monumentalne grobowce z epoki kamienia” (opowiada o grobowcach megalitycznych wzniesionych ok. 5500 lat temu, zwanych czasem „polskimi piramidami”, dostępna od 29 listopada, wstęp na wystawę w przestrzeni dziedzińca bezpłatny, część znajdująca się w piwnicach Pałacu Górków wymaga zakupu biletu do muzeum: 6/10 zł), „Uczta na progu wieczności – starożytna wystawa w listopadowej aurze święta zmarłych” (opowiada o rozpowszechnionych w świecie starożytnym zwyczajach łączących ucztowanie z kultem zmarłych, wystawa prezentuje wizerunki kobiet i mężczyzn, półleżących na łożach w trakcie składania ofiar z wina, wraz z ołtarzem ofiarnym i antycznymi naczyniami, dostępna od 26 października do 12 lutego, wstęp po zakupie biletu do muzeum: 6/10 zł).
Szczegóły:
- Kontakt: tel. 61 852 82 51 | Muzeum Archeologiczne w Poznaniu | Muzeum Archeologiczne w Poznaniu: Facebook
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci (ul. Posadzego 3)
Na wyjątkową wystawę zaprasza również Rezerwat. Nowa ekspozycja prezentowana w kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim pt. „A było to wtedy, kiedy Polską władali Piastowie… Nasza pierwsza dynastia w legendach i podaniach” ukaże bogactwo przekazów historycznych i ludowych na temat tradycji i kultury Poznania oraz Wielkopolski. Wystawa dostępna w dniach 25 listopada-31 maja, po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. 61 852 21 67, w weekendy kościół jest otwarty w godz. 10.00-13.00, wstęp bezpłatny.
Szczegóły:
- Kontakt: tel. 61 852 21 67 | Rezerwat Archeologiczny Genius Loci: strona internetowa | Rezerwat Archeologiczny Genius Loci: Facebook