Muzea Archeologiczne zapraszają w maju

Grafika przedstawia rekonstrukcję pochówku kobiety. Kobieta w blond włosach, opasce na włosy i wisiorku leży w drewnianej trumnie.
Rys. Mirosław Kuźma

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Archeologiczny Genius loci zapraszają poznaniaków do wzięcia udziału w majowych wydarzeniach. W oferciem.in. spotkanie dla seniorów i noc muzeów.

Harmonogram wydarzeń w maju:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Czynne: wt.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, sob. w godz. 11.00-18.00, niedz. w godz. 12.00-16.00,  bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

  • 21 maja, godz. 12.00 – wykład dla seniorów „Porozmawiajmy o… życiu rodzinnym w starożytnej Mezopotamii”, Łukasz Bartkowiak opowie o tym, jak wyglądały relacje rodzinne w gospodarstwach domowych starożytnej Mezopotamii, miejsce: sala audiowizualna, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy;

Wystawy:

  • Wystawa „Troja: dawny mit w oczach współczesności” – prezentacja zabytków pochodzących z badań archeologicznych w XIX w. Czy archeolodzy znaleźli potwierdzenie opisów walk znajdujących się w Iliadzie Homera? Wystawa dostępna w sali wystaw pod dziedzińcem Pałacu Górków od 7 maja, wstęp w cenie biletu do muzeum;
  • Wystawa „Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia brama Scytii” – przedstawia odkrycie i badania archeologiczne grodziska scytyjskiego z VII – V w. p.n.e. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 zabytków pochodzących z tego stanowiska, w tym prawie kompletną, zrekonstruowaną grecką amforę na wino z warsztatu Klazomenai, wystawa dostępna w sali wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków do 1  września, wstęp w cenie biletu do Muzeum;
  • Wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z …  Tabulae – gry rzymskie z terenu Polski” – najstarsze elementy gier, odkrytych w województwach podlaskim i wielkopolskim. Artefakty pochodzą z wykopalisk prowadzonych na cmentarzyskach z okresu wpływów rzymskich, wystawa dostępna jest na pierwszym piętrze Pałacu Górków do 9 czerwca, wstęp po zakupie biletu do Muzeum.
  • Wystawa czasowa „Miała strój bogaty, malowany w różne światy” – ukazuje rolę kobiety (jej preferencje, ambicje czy możliwości) oraz sposób jej postrzegania na tle wczesnośredniowiecznego społeczeństwa przez pryzmat stroju, oraz uzupełniającej go biżuterii, wystawa dostępna na dziedzińcu muzeum do 5 maja, wstęp bezpłatny.

Noc muzeów (18 maja, godz. 18.00-0.00):

„W antycznym świecie Herodota” (w programie m.in. tatuaże historyczne, warsztaty z układania mozaiki, starożytne gry planszowe, zajęcia plastyczne, wykłady i oprowadzania kuratorskie, wstęp wolny). Szczegóły: nocmuzeow.poznan.pl.

Szczegóły:

 

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Czynny: wt.-czw. w godz. 10.00-16.00, pt.-sob. w godz. 10.00-18.00, niedz. w godz. 10.00-15.00, bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

  • 24 maja: godz. 18.00 – Odyseja kultury – „Homo ludens w kulturze średniowiecznej Europy łacińskiej” – prelekcja prof. UMCS Roberta Bubczyka. Prelegent opowie o świecie wyobraźni ludzi średniowiecza zawartym w utworach narracyjnych i odkryje, jak wiele treści kryło się wówczas pod pozornie rozrywkową tematyką.

Wystawy:

  • Wystawa czasowa „Ostrym końcem w stronę wroga – grot włóczni z palatium książęcego na Ostrowie Tumskim” – prezentuje historię grotu włóczni odkrytego w warstwie kamiennego bruku przy pozostałościach kaplicy pałacowej na Ostrowie Tumskim, miejsce: pasaż nad murami bp. Jana Lubrańskiego, dostępna do 7 maja, finisaż wystawy z prelekcją i oprowadzaniem kuratorskim – 4 maja, godz. 12.00. Wstęp po zakupie biletu wstępu do Rezerwatu;
  • Wystawa czasowa „Gród muśnięty jedwabiem” z cyklu „Wystawy jednego zabytku” – Ślady jedwabnych tkanin odnaleziono m.in. w grobie nr 170 na Śródce, a pobudzające wyobraźnie „kokony jedwabnika” przysporzyły naukowcom tyle samo nadziei, co zawodu, miejsce: pasaż nad murami bp. Jana Lubrańskiego, dostępna od 18 maja, wstęp w cenie biletu do rezerwatu.

Noc muzeów (18 maja, godz. 17.00-0.00):

„Obalamy archeo-mity” (w programie m.in. warsztaty mincerza, prelekcje, pokazy walki, stoiska i oprowadzania kuratorskie, wstęp wolny) Szczegóły: nocmuzeow.poznan.pl.

Szczegóły: