Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Na zdjęciu słuchacze wykładu z cyklu „Oblicza gotyku”. Są zwróceni w stronę wyświetlanego slajdu oraz prowadzącej wykład. Kobieta stoi przed siedzącą publicznością, trzyma mikrofon, ubrana jest w czarną marynarkę i sukienkę w kolorze fuksji.
Wykład z cyklu „Oblicza gotyku”, fot. Katerina Zisopulu-Bleja

Poznańskie muzea i rezerwaty archeologiczne mają sporo propozycji na styczniowe dni. Nie zabraknie ciekawych wykładów, wystaw i filmowych pokazów, na które zapraszają pasjonaci historii.

Oferta w styczniu:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu (Pałacu Górków, ul. Wodna 27)

Muzeum Archeologicznym w Poznaniu ma sporo ciekawych spotkań dedykowanych seniorom, podczas których archeolodzy pracujący w Muzeum prezentują różnorodne i ciekawe zagadnienia związane z archeologią, historią i ochroną zabytków. Kolejny wykład pt. „Porozmawiajmy o…warsztacie konserwatora zabytków” odbędzie się 10 stycznia o godz. 12.00. Po wykładzie uczestnicy będą mogli wziąć udział w badaniu składu obiektów metalowych. Zainteresowani są proszeni o przyniesienie własnego, drobnego przedmiotu metalowego (np. pamiątki rodzinnej, biżuterii).

27 stycznia o godz. 12.00 w Muzeum odbędzie się pokaz filmu poświęconego grobowcom megalitycznym z terenów Polski „Megality. Historia sprzed 5500 lat”. Po seansie uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę „Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park Kulturowy Sarnowo. Park Kulturowy Wietrzychowice”, która znajduje się na dziedzińcu i w piwnicach Muzeum (ekspozycja dostępna będzie do 19 lutego). Wstęp na oba styczniowe spotkania jest wolny, nie obowiązują zapisy, szczegóły: tel. 61 628 55 53.

O tym, jak walczono w dawanych wiekach z zarazami, będzie się można dowiedzieć, odwiedzając w Muzeum wystawę w ramach cyklu „Bliskie spotkania z…”. Ekspozycja prezentuje dewocjonalia z wykopalisk prowadzonych na terenie Poznania przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Wydział Archeologii UAM. Ich wspólnym mianownikiem jest karawaka, zwana także krzyżem cholerycznym lub morowym, która – jak wierzono – miała chronić przed zarazą. Wstęp po zakupie biletu do muzeum: 15/10 zł.

Szczegóły:

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci (ul. Posadzego 3)

Na ciekawą wystawę zaprasza też Rezerwat Archeologiczn Genius Loci. Od 24 stycznia dostępna będzie nowa ekspozycja w ramach cyklu „Wystawy jednego zabytku”, która skupi się na łyżwach wczesnośredniowiecznych odkrytych na obszarze Ostrowa Tumskiego w Poznaniu (wstęp po zakupie biletu do Rezerwatu: 15/10 zł). Przez cały styczeń warto zajrzeć również do kościoła Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim — będzie tu można zobaczyć z kolei wystawę „Legendy piastowskie”. Nawiązuje ona do opowieści, jakie na przestrzeni wieków tworzone były wokół miasta Poznania i najstarszych dziejów Polski.

27 stycznia Rezerwat zaprasza także na wykład inaugurujący całoroczny cykl spotkań pt. „Oblicza gotyku”. Celem tego projektu jest ukazanie genezy zjawiska, jakim jest gotyk. Tytuł spotkania: „Gotycka tożsamość – z powrotem do XIII wieku” (wstęp wolny, nie obowiązują zapisy).

Szczegóły: