Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Muzea Archeologiczne zapraszają we wrześniu

09.9.2024
Zdjęcie przedstawia kolię wczesnośredniowieczną. Składa się z niebieskich, białych żółtych i zielonych koralików z zawieszkami.
fot. Martyna Żurańska, MAP

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Archeologiczny Genius loci zapraszają poznaniaków do wzięcia udziału we wrześniowych wydarzeniach. W oferciem.in. spotkanie dla seniorów i Europejskie Dni Dziedzictwa.

Harmonogram wydarzeń we wrześniu:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Czynne: wt.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, sob. w godz. 11.00-18.00, niedz. w godz. 12.00-16.00,  bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

  • 14 września, godz. 13.00 – wykład popularnonaukowy dr hab. Agnieszki Mączyńskiej pt. „Archeologia i archeolodzy w powieściach Agathy Chrsitie”. Miejsce: sala audiowizualna, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy;

Wystawy:

  • Wystawa „Bliskie spotkania z… Jest impreza! Święta i świętowanie w dawnych czasach” –  jakie były w przeszłości okazje do świętowania? Które ze zwyczajów przetrwały do dziś? Kiedy w odwiedziny przybywali nie tylko żywi? Zabytkom archeologicznym, związanym z dawnymi zwyczajami, towarzyszą barwne postery, przedstawiające różne okoliczności świętowania. Wystawa dostępna od 1 września do 30 listopada. Miejsce: sala parkietowa na I piętrze, wstęp w godzinach otwarcia muzeum, po zakupie biletu wstępu.

Europejskie Dni Dziedzictwa 14-15 września

Wydarzenia kulturalne i edukacyjne związane z zabytkami i dziedzictwem w całej Europie. W programie m.in. „Archeo detektywi – rodzinna gra muzealna”, dostępna w dniach 14-15 września, w godzinach otwarcia Muzeum, na wystawie „Pradzieje Wielkopolski”, na pierwszym piętrze Pałacu Górków (ul. Wodna 27). Udział w grze jest możliwy w ramach biletu wstępu na wystawy.

Szczegóły:

 

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Czynny: wt.-czw. w godz. 10.00-16.00, pt.-sob. w godz. 10.00-18.00, niedz. w godz. 10.00-15.00, bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

  • 20 września, godz. 18.00 – Akademia Genius loci – Odyseja kultury – „Samson i Herkules – gra w średniowiecznej wyobraźni” prelekcja dr Agnieszka Stempin. Prelegentka opowie o przygody mitologicznych i biblijnych herosów posługując się przykładami średniowiecznych gier z cyklu tabula.

Wystawy:

  • Wystawa czasowa „Kiedy Mieszko stawiał grody…” – ma na celu ukazanie zależności czasowych między wydarzeniami, które zajmowały Świat w czasach panowania pierwszego polskiego władcy, miejsce: mur przy ul. Ks. I. Posadzego, dostępna do 28 lutego 2025 r., wstęp wolny.
  • Instalacja artystyczna „Krucyforma” – ma na celu połączenie przeszłości z teraźniejszością. Drewno, z którego jest wykonana, pochodzi z badań wczesnopiastowskich umocnień grodu poznańskiego, prezentowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci. Datowanie tych konstrukcji na 2. poł. X w. wskazuje czas przełomowy dla mieszkańców rodzącego się państwa polskiego. Instalacja dostępna do 31 grudnia 2024 r., miejsce: przestrzeń ekspozycji stałej, wstęp w cenie biletu do rezerwatu.
  • Wystawa malarska „Anatomia widoku” – Jarosława Pabich-Szmyt – cykl malarstwa pejzażowego jest niekonwencjonalnym zbiorem, wpisującym się w sztukę naturalizmu materii. Wernisaż: 6 września, godz. 17.00 sala multimedialna, wstęp wolny. Wystawa do 26 września.

Szczegóły: