Muzea

Prawie wszystkie poznańskie muzea oferują zniżki dla seniorek i seniorów. Ceny biletów na stałe ekspozycje wahają się między 4 a 10 zł, przy czym prawie każde z muzeów oferuje w tygodniu dzień wolny od opłat. Najczęściej jest to sobota, rzadziej wtorek lub środa.

Muzeum Archeologiczne, ul. Wodna 27 (Pałac Górków) tel. 61 852 82 51 www.muzarp.poznan.pl

Bilet ulgowy za okazaniem legitymacji emeryta/rencisty kosztuje 4zł, w soboty wstęp bezpłatny. Od wtorku do niedzieli zwiedzanie wystawy stałej z bezpłatnym audioprzewodnikiem. W ofercie bezpłatne wykłady, otwarte cykle edukacyjne, spotkania z naukowcami i ekspertami, prezentacje, projekcje filmów, warsztaty. W Muzeum działa Klub Miłośników Archeologii. W niedziele niehadlowe bilet do Muzeum 50 % tańszy, w poniedziałki Muzeum jest nieczynne.

Placówką Muzeum Archeologicznego jest Rezerwat Archeologiczny – Genius loci, multimedialne muzeum, które „kryje w sobie olbrzymi wykop archeologiczny – miejsce, w którym odkryto doskonale zachowane konstrukcje wału obronnego grodu poznańskiego z X wieku”. Bilet ulgowy kosztuje 4 zł, w cenę biletu wliczony jest audioprzewodnik. W każdą niedzielę wstęp do Rezerwatu jest darmowy, w poniedziałek nieczynne.

W ramach wspólnego biletu można zwiedzać: ICHOT Brama Poznania, Rezerwat Archeologiczny Genius loci i Muzeum Archidiecezjalne. „Wspólny bilet” można zakupić tylko w kasach i na stronie internetowej ICHOT Brama Poznania. Bilet ważny jest 10 dni od wejścia na ekspozycję w Bramie Poznania (od wtorku do soboty). Koszt biletu wspólnego ulgowego, który przysługuje emerytom, rencistom i osobom po 65 roku życia to 13 zł. W cenę biletu wliczone jest korzystanie z audioprzewodnika na ekspozycji głównej w Bramie Poznania.

Muzeum Archidiecezjalne, ul. Jana Lubrańskiego 1, tel. 61 852 61 95 www.muzeum.poznan.pl

Bilet ulgowy dla emerytów i rencistów to koszt 7 zł. W niedziele, poniedziałki oraz święta Muzeum nieczynne.

W ramach wspólnego biletu można zwiedzać: ICHOT Brama Poznania, Rezerwat Archeologiczny Genius loci i Muzeum Archidiecezjalne. „Wspólny bilet” można zakupić w kasach i na stronie internetowej ICHOT Brama Poznania. Bilet ważny jest 10 dni od wejścia na ekspozycję w Bramie Poznania (od wtorku do soboty). Koszt biletu wspólnego ulgowego, który przysługuje emerytom, rencistom i osobom po 65 roku życia to 13 zł. W cenę biletu wliczone jest korzystanie z audioprzewodnika na ekspozycji głównej w Bramie Poznania.

Muzeum Narodowe www.mnp.art.pl

W Muzeum Narodowym i jego poznańskich oddziałach bilet ulgowy na ekspozycje stałe przysługuje osobom powyżej 65. roku życia oraz emerytom i rencistom.

Bilet ulgowy 8 zł, w sobotę wstęp wolny, w poniedziałek nieczynne.

Bilet ulgowy 8 zł, poniedziałki nieczynne, wtorki wstęp bezpłatny. Na ekspozycję Muzeum i na tarasy widokowe obowiązuje jeden bilet. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych taras zewnętrzny nie będzie udostępniany.

Oddziały terenowe:

Liczba biletów na dany dzień jest ograniczona co może oznaczać brak możliwości wejścia do pałacu. Osobom po 65 roku życia emerytom i rencistom przysługuje bilet ulgowy.Poniedziałki nieczynne, piątki wstęp bezpłatny. Ulgowy karnet na zwiedzanie całego kompleksu pałacowego kosztuje 25 zł (przy czym oddzielnie: Pałac 10 zł, Galeria obrazów 10 zł, Gabinet londyński i galeria antenatów 3 zł, Powozownia 3 zł).

7 zł bilet ulgowy, bezpłatnie: środa (od 16 czerwca do 31 sierpnia), sobota (od 1 września do 15 czerwca).

7 zł bilet ulgowy, wtorki bezpłatnie.

Pracownia - Muzeum J.I. Kraszewskiego - pracownia literacka Biblioteki Raczyńskich, ul. Wroniecka 14, tel. 61 855 12 44 www.bracz.edu.pl/mjik

wstęp wolny, czynne poniedziałki - piątki 10.00 - 15.00

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Odwach, Stary Rynek 3, tel. 61 851 72 89, www.wmn.poznan.pl

Bilety ulgowe do wszystkich oprócz Fortu to 4 zł, Fort bilet ulgowy 2 zł. Bilet „sieciowy” do wykorzystania we wszystkich oddziałach ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia odwiedzin pierwszego z oddziałów – 12 zł. We wtorki bezpłatnie.

Makieta Dawnego Poznania, podziemia klasztoru franciszkanów na Górze Przemysła, wejście od ul. Ludgardy, tel. 61 855 14 35, www.makieta.poznan.pl

Bilety 16zł, dostepne po telefonicznym uzgodnieniu dnia i godziny pokazu oraz dokonaniu zgłoszenia zamówienia na stosownym formularzu. Opłaty należy dokonać na 48h przed pokazem. Kontakt: tel. 61 855 14 35

Salon Muzyczny - muzeum Feliksa Nowowiejskiego, Aleja Wielkopolska 11, tel. 61 853 40 76, www.nowowiejski.pl

Galeria zaprasza od wtorku do soboty w godzinach 10.00 - 16.00. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację. W Salonie odbywają się koncerty kameralne jako kontynuacja tradycji rodziny Nowowiejskich z okresu międzywojennego i powojennego, wśród których szczególne miejsce zajmują występy młodych talentów – uczniów i studentów poznańskich szkół muzycznych. Ofertą specjalną jest możliwość zwiedzenia Muzeum i wysłuchania prelekcji oraz gry na fortepianie w wykonaniu ostatniego żyjącego syna Kompozytora – Jana Nowowiejskiego.

Muzeum Farmacji Wielkopolskiej, Al. Marcinkowskiego 11, tel. 61 851 66 15, www.woia.pl/page/103/muzeum-farmacji.html

Muzeum czynne jest w poniedziałki, środy i piątki w godz. 9:00 - 15:00. Wstęp wolny. Eksponowane zbiory zawierają szereg naczyń aptecznych z drewna, białego i kolorowego szkła, kamionki oraz porcelany. Większość z nich pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, ale najstarsze z końca XVII stulecia. Zbiory obejmują również liczne moździerze żeliwne, w tym również pochodzące z XIX wieku. Udało się też zgromadzić sprzęt laboratoryjny i utensylia apteczne.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza - pracownia literacka Biblioteki Raczyńskich, Stary Rynek 84, tel. 61-852 24 96, www.bracz.edu.pl/MHS

Oddział Biblioteki Raczyńskich w pionie Zbiorów Specjalnych. Głównym zadaniem muzeów literackich jest pokazywanie pamiątek po pisarzu, jego dorobku twórczego, związku pisarza z epoką oraz podtrzymywanie pamięci twórcy; ważnym problemem jest oddziaływanie na zwiedzających poprzez stworzenie odpowiedniego nastroju ekspozycji i komentarza.

Muzeum Motoryzacji (Automobilklub Wielkopolski) - w lipcu 2012 roku z związku z remontem Ronda Kaponiera zostało zamknięte do odwołania.

Brama Poznania (ICHOT) - centrum interpretacji dziedzictwa, ul. Gdańska 2, tel. 61 647 76 34, www.bramapoznania.pl  

W poniedziałki nieczynne, emerytom, rencistom i osobom powyżej 65. roku życia przysługuje bilet ulgowy - koszt  9zł. Bilet wspólny (Rezerwat Archeologiczny Genius loci, ICHOT Brama Poznania, Muzeum Archidiecezjalne) kosztuje 13 zł, wcenę biletu wliczone jest korzystanie z audioprzewodnika na ekspozycji głównej w Bramie Poznania. „Wspólny bilet” można zakupić w tylko kasach i na stronie internetowej ICHOT Brama Poznania. Bilet ważny jest 10 dni od wejścia na ekspozycję w Bramie Poznania (od wtorku do soboty).