Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Muzeum Archeologiczne w grudniu

29.11.2024

Plakat informujący o Saturnalniach w Muzeum Archeologicznym. Na beżowym tle po prawej i lewej stronie połówki słońc z twarzami. Na środku brązowe napisy z datami i godziną.Muzeum Archeologiczne zaprasza poznaniaków do wzięcia udziału w grudniowych wydarzeniach. W ofercie m.in. spotkanie dla seniorów i muzealne mikołajki

Czynne: wt.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, sob. w godz. 11.00-18.00, niedz. w godz. 12.00-16.00,  bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

  • 7 grudnia, godz. 12.00-16.00 – Saturnalia: muzealne mikołajki. Uczestnicy poznają świąteczne zwyczaje Starożytnych Rzymian. W programie przewidziano atrakcje, m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci, godz. 12.30 – wykład Wojciecha Jenerałka „Saturnalia: święto odwróconego porządku” (fascynująca opowieść o świętach czczących boga Saturna, ich zwyczajach oraz może wpływie na późniejsze święta, które przetrwały do dziś), całodniowa gra muzealna „Poszukiwane święta — Saturnalia” (ekscytujące poszukiwania po muzealnych korytarzach).
  • 10 grudnia, godz. 11.45 – Spotkanie dla seniorów z cyklu archeologiczne spacery: „Z wizytą w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Poznaniu”. Uczestnicy proszeni są o przybycie na dziedziniec Pałacu Górków najpóźniej do godziny 11.45. Spacerem udadzą się do Muzeum Narodowego (al. Marcinkowskiego 9), gdzie kurator Wojciech Jenerałek zaprezentuje Galerię Sztuki Starożytnej w nowej odsłonie (wstęp wolny).
  • 17 grudnia, godz. 12.00 – wykład dla seniorów „Porozmawiajmy o… Bożym Narodzeniu w starożytnym Rzymie”. Prelegentką będzie Daria Jędrzejewska, która postara się odpowiedzieć między innymi na pytanie jak Rzymianie, spadkobiercy wspaniałej kultury klasycznej, interpretowali opowieść o przyjściu Jezusa na świat (sala audiowizualna, II piętro, wstęp wolny).

Wystawy:

  • Od 16 grudnia — wystawa czasowa zorganizowana przez Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz we współpracy z Muzeum Archeologicznym „Arche, Archeo, Archeologia”.  W przestrzeni muzealnego dziedzińca i pałacowych piwnic wystawienniczych zaprezentowana zostanie wystawa małych form rzeźbiarskich z towarzyszącymi jej małoformatowymi pracami z malarstwa, grafiki i innych dziedzin sztuki (dziedziniec Muzeum Archeologicznego, wstęp wolny, wystawa dostępna do 28.02.2025 r.).

Szczegóły: