Nadchodzące wydarzenia w Bibliotece Raczyńskich
Biblioteka Raczyńskich zaprasza do uczestnictwa w spotkaniach poświęconych literaturze, muzyce i języku. Dla zainteresowanych przygotowano również nocne czytanie i wernisaż wystawy.
Harmonogram:
Wtorek dla seniora. Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Effatha
- 19 listopada, godz. 16.00
- miejsce: pl. Wolności 19, sala 5
Chór Effatha z parafii pw. Św. Jana Apostoła Ewangelisty powstał ponad 22 lata temu. Ciekawostką jest, że w pierwszej kolejności zebrał się zespół ludzi, którzy z potrzeby serca chcieli śpiewać a dopiero potem szukali dyrygenta. W repertuarze chóru znajdują się utwory z klasyki, jak i muzyka współczesna. Podczas Wtorku dla seniora zabrzmią polskie pieśni patriotyczne.
Z Archiwum Książki Dziecięcej. Zalecane − zapomniane − zakazane. Lektury dzieci w XX-leciu międzywojennym
- 20 listopada, godz. 19.00
- miejsce: pl. Wolności 19, sala 5
Co czytały dzieci w XX-leciu międzywojennym? Jakie wzorce wychowawcze promowały ówczesne książki? Dlaczego niektóre książki zostały zakazane przez komunistyczną cenzurę i czy dziś ktoś o nich pamięta? O dziecięcych lekturach dwudziestolecia opowie prof. UAM dr hab. Magdalena Bednarek.
W małym kinie u Raczyńskich. Betty, Joan i siostrzana nienawiść
- 21 listopada, godz. 17.30
- miejsce: pl. Wolności 19, sala 5
Thriller psychologiczny opowiadający o trudnej i toksycznej relacji między dwiema starszymi siostrami, które kiedyś były gwiazdami Hollywood. Jane Hudson była dziecięcą gwiazdą estrady, ale jej kariera zgasła. Z kolei jej siostra, Blanche, osiągnęła wielki sukces jako aktorka filmowa, zanim w wyniku tajemniczego wypadku została sparaliżowana. Film łączy elementy horroru i dramatu, ukazując upadek ludzkiej psychiki i toksyczną rywalizację.
Zwiedzanie Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny
- 27 listopada, godz. 12.30
- miejsce: ul. Gajowa 4/8
- zapisy: tel. 61 855 12 44 lub e-mail: illa@bracz.edu.pl
W otoczeniu mebli i bibelotów, z których każdy skrywa własną historię, przewodnik opowie m.in. o dzieciństwie Iłły z kryminalną zagadką w tle, o jej młodzieńczym buncie, nieprzejednanym charakterze w pracy urzędnika państwowego, licznych podróżach oraz o tym, co spotkało ją „w Poznaniu na wygnaniu”.
Spotkania bez fikcji. Jacek Hołub wokół książki „Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu” i reportaży społecznych
- 27 listopada, godz. 18.00
- miejsce: pl. Wolności 19, sala 1
Jacek Hołub jest dziennikarzem, autorem reportaży społecznych „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”, „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”, „Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach”. Za swoje książki nominowany był wielokrotnie w konkursach literackich, reportażowych oraz plebiscytach czytelników.
Wernisaż wystawy „Tędy i owędy z Melchiorem Wańkowiczem po Wielkopolsce i Kresach”
- 27 listopada, godz. 18.00
- miejsce: Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14
Sztuk-mistrze. Bluesowe opowieści Sławka Wierzcholskiego
- 28 listopada, godz. 18.00
- miejsce: pl. Wolności 19, sala 5
W ramach cyklu Sztuk-mistrze organizatorzy zapraszają na spotkanie ze Sławkiem Wierzcholskim – założycielem Nocnej Zmiany Bluesa, wirtuozem harmonijki, autorem tekstów, kompozytorem oraz bohaterem książki „Bluesowy alfabet Sławka Wierzcholskiego”. Uczestnicy dowiedzą się więcej o bluesie, książkach, radiu i muzyce, która zawsze w duszy gra. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Ranus.
Klub książki u Raczyńskich. Bram Stoker „Dracula”
- 29 listopada, godz. 18.00
- miejsce: pl. Wolności 19, sala 5
Jesień nie tylko widać, ale i czuć, więc organizatorzy proponują iście mroczną i deszczową powieść w sam raz do czytania pod kocykiem. W listopadzie w ramach spotkania Klubu Książki u Raczyńskich uczestnicy sięgną po klasykę grozy – „Draculę” Brama Stokera.
Nocne czytanie
- 30 listopada, godz. 18.00
- miejsce: pl. Wolności 19, sala 5
Czary, duchy, wróżby i… opowiadania. W trakcie andrzejkowego Nocnego Czytania uczestnicy zanurzą się w świat niesamowitości, wspólnie przeczytają opowiadania grozy z różnych zakątków globu i napiją się świeżo parzonej herbaty.
Szczegóły:
- Kontakt: Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, tel. 61 885 89 09 | Biblioteka Raczyńskich: strona internetowa | Biblioteka Raczyńskich: Facebook