Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Naukowczynie – wystawa w Galerii Śluza

17.11.2021

Grafika promująca wystawę: na fioletowym tle, na górze czarne napisy informujące o tytule i terminie wystawy, poniżej grafika kobiety w okularach, ma na sonie zielone okulary, bluzkę w zielono-fioletowe kwiaty. Tej jesieni w Galerii Śluza będzie można spotkać jedenaście niezwykłych kobiet. Ambitnych, odważnych i pracowitych, niebojących się wychodzić poza utarte schematy. Od 27 listopada w Galerii dostępna będzie wystawa „Naukowczynie. Pierwsze kobiece kariery uniwersyteckie w Poznaniu”.

Jako jedne z pierwszych robiły kariery uniwersyteckie, przecierając jednocześnie szlaki na uczelniach wyższych dla kolejnych pokoleń kobiet. Poświęcały się różnym dziedzinom naukowym, odnosząc w nich znaczące sukcesy. Na różnych etapach swojej kariery związane były z Uniwersytetem Poznańskim, pierwszą poznańską uczelnią wyższą. Michalina Stefanowska, Ludwika Dobrzyńska-Rybicka, Anna Gruszecka, Helena Gajewska, Eugenia Piasecka-Zeylandowa, Mieczysława Ruxerówna, Bożena Stelmachowska, Lidia Seipelt-Lawęcka, Zofia Małaczyńska-Suchcitzowa, Wisława Knapowska i Helena Szafranówna,– to nazwiska, które warto poznać i zapamiętać.

Wystawa poprzez biografie bohaterek przybliży realia, z jakimi musiały się mierzyć kobiety marzące o karierze naukowej na przełomie XIX i XX wieku oraz w 20-leciu międzywojennym. Opowie o stopniowym otwieraniu kolejnych europejskich i polskich uczelni dla studentek, nastawieniu społecznym wobec naukowczyń, szansach i przeszkodach, jakie musiały przezwyciężać. Pokaże też, jak rozwijały się ich kariery na poznańskim uniwersytecie w początkach jego działalności.

Historie i dorobek badaczek sprzed stu lat stać się mogą inspiracją dla współczesnych oraz potwierdzeniem, że uniwersytet jest przestrzenią, którą kobiety mogły i mogą współtworzyć na równych prawach i we wszystkich dziedzinach naukowych.

Wstęp wolny!

Wystawa potrwa do 8 marca 2022 roku. Dostępna również w języku angielskim. Galeria czynna jest od wt. do pt. w godz. 9.00-18.00, w sob. i niedz. w godz. 10.00-19.00.

Kontakt i szczegóły: