Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: w centrum ludzie znajdujący się na moście - jest tu mężczyzna na rowerze, kobieta z kijkami nordic walking oraz rodzina, nad grafiką kolorowy napis: Festyn rodzinny. Poznań w formie".Spektakle, pokazy, animacje dla dzieci oraz bezpłatne badania profilaktyczne i porady specjalistów – to wszystko czekać będzie na poznaniaków i poznanianki na kolejnym międzypokoleniowym pikniku „Poznań w formie” już w najbliższą niedzielę.

Piknik rozpocznie się 9 lipca o godz. 11.00 na polanie pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli i potrwa do godz. 16.00. Tradycyjnie już teren wydarzenia zostanie podzielony na strefy – rodzinnej rozrywki, ekologii, bezpieczeństwa i zdrowia.

Dzieci i dorośli nie będą się nudzić

Jak zwykle nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Teatr Animacji zaprezentuje familijne przedstawienie „Misja Poznań”. Na scenie będzie można też zobaczyć pokaz tańca „Obrazki z Andaluzji”, poznać ciekawostki dotyczące flamenco oraz zobaczyć przedstawienie „Muzyczny Market”.  Na najbliższym pikniku ponownie pojawią się przedstawiciele Biblioteki Raczyńskich. Tym razem zaproszą dzieci i dorosłych na spotkanie z historią stolicy Wielkopolski, z miejskimi legendami oraz z gwarą poznańską. Będą książki, przedstawienia Papierowego Teatru Kamishibai, a także quizy i inne zabawy. Podczas warsztatów wspólnie będzie można wykonać tradycyjne lalki „motanki”. Zaplanowano też zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne w oparciu o „Legendy o poznańskich koziołkach” i „Legendy o założeniu Poznania”.

Strefa zdrowia

Dla uczestników pikniku przygotowano badania profilaktyczne oraz konsultacje ze specjalistami – oczywiście bezpłatne. Ponownie pojawi się osteobus, w którym prowadzone będą badania pomagające wykryć osteoporozę, stanie również specjalny autobus do wykonywania RTG klatki piersiowej. Dorośli będą mogli też oddać krew, bo na Cytadeli zaparkuje ambulans do jej poboru. Ponadto czekają badania wzroku, tlenu w wydychanym powietrzu u palaczy, pomiary składu ciała i porady dietetyczne. Latem szczególnie warto zadbać o skórę, dlatego POSUM przygotował konsultacje kosmetologiczne oraz porady dotyczące racjonalnego korzystania z kąpieli słonecznych oraz profilaktyki nowotworów skóry.

Będzie można także się poruszać i wziąć udział w sportowych zmaganiach. Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo zaprosi do wiosłowania na ergometrach. Z kolei PGE Akademia Judo zaprezentuje walki pokazowe i – co ważne – już najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił na macie. Na Cytadeli będą też strażnicy miejscy i policjanci, którzy podpowiedzą, jak żyć bezpiecznie i nie dać się oszukać.

Stawiając na ekologię

Podczas edukacyjnych warsztatów Zakład Zagospodarowania Odpadów nauczy prawidłowego postępowania ze śmieciami, między innymi właściwej segregacji czy zagospodarowania elektroodpadów. Nie zabraknie też przedstawicieli Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, którzy promować będą ideę „zero waste” i nadawać drugie życie różnym przedmiotom.

Szczegóły i program znaleźć można na fanpage’u akcji „Poznań w formie”, Do końca września zaplanowano łącznie 10 takich pikników.

Źródło: www.poznan.pl