Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Nowa siedziba DPS nr 1 czeka na mieszkańców

25.11.2021
Grafika artykułu: zdjęcie Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu przy ul. Żołnierzy Wyklętych 26.
fot. UMP

Nowa siedziba Domu Pomocy Społecznej nr 1 przy ul. Żołnierzy Wyklętych 26 na Strzeszynie jest gotowa. W nowoczesnym, przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynku już wkrótce zamieszka około stu pensjonariuszy z ul. Bukowskiej.

Nowa siedziba DPS, o powierzchni użytkowej przekraczającej 6 tys. metrów kwadratowych,  jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. dzięki dużym pokojom, windom, łazienkom oraz szerokim korytarzom. Seniorzy otrzymają do dyspozycji dostosowane do swoich potrzeb umeblowane pokoje – każdy z dostępem do łazienki. Jednoosobowe mają powierzchnię 20, a dwuosobowe – prawie 28 metrów kwadratowych. Każdy z nich został wyposażony w telewizor i radiowęzeł oraz dostęp do internetu. Wszystkie pokoje na parterze mają wyjście na taras, a na pierwszym piętrze – na balkon. Wyposażone są w system alarmowy, dzięki któremu pensjonariusze będą mogli łatwo zawołać opiekunów.

Pomieszczenia pogrupowane są w siedem tzw. familii. Każda z nich składa się zaledwie z kilku jedno- i dwuosobowych pokojów, w których może zamieszkać maksymalnie 15 osób. Pensjonariusze każdej z familii mają do dyspozycji osobny pokój dzienny, jadalnię i aneks kuchenny. Każda grupa pomieszczeń oznaczona jest osobnym kolorem – co ułatwia seniorom orientację w przestrzeni placówki – ma również osobne wejście z zewnątrz, z którego będą mogli korzystać odwiedzający DPS goście. Takie rozwiązanie pozwoli na wprowadzenie do DPS-u przyjaznej i rodzinnej atmosfery.

W budynku będzie działał gabinet doraźnej pomocy medycznej oraz zaplecze higieniczno-sanitarne. Całość uzupełniają pomieszczenia biurowe i administracyjne, kuchnie, jadalnie, pokoje gościnne i dzienne, pralnie z suszarniami. W budynku znajduje się również przystosowana do potrzeb seniorów sala gimnastyczna, dostępne są również wspólne przestrzenie z pracowniami – m.in. pracownią ceramiczną wyposażoną w specjalistyczny piec do wypalania wytworów. Pensjonariusze będą mogli spędzać czas wolny także w kino-cafe lub kaplicy – pokoju skupienia. Do dyspozycji pensjonariuszy będzie również bardzo duży, zielony i ogrodzony teren wokół nowego budynku, na którym są już m.in. siłownia, miejsca do rekreacji i ścieżka sensoryczna, a wiosną zakwitnie łąka kwietna. Goście przebywających w DPS osób będą mogli skorzystać z miejsc parkingowych.

Na Strzeszyn przeprowadzą się pensjonariusze DPS nr 1, mieszczącego się obecnie w kamienicy przy ul. Bukowskiej. Kierowaniem do poznańskich domów pomocy społecznej zajmuje się MOPR. Do placówek całodobowych – a taką jest nowa siedziba na Strzeszynie – trafiają osoby niesamodzielne. Każde skierowanie poprzedza wywiad środowiskowy.

Szczegółowe informacje na ten temat:

Źródło: