Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Festiwal Solidarności Międzypokoleniowej

Pokaz w wykonaniu seniorek z Towarzystwa Uniwersytet Trzeciego Wieku, z sekcji „Terapia tańcem i ruchem” pod kierunkiem Olgi KuźmińskiejW ramach obchodów Europejskiego Dnia Solidarności Pokoleń Centrum Inicjatyw Senioralnych wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy „Flandria”, Dziennym Domem Pomocy Społecznej nr 5 „Klub Winogrady”, Dziennym Domem Pomocy Społecznej nr 6 „Słoneczna Przystań” oraz Stowarzyszeniem „Wiosna”, zorganizowało I Festiwal Solidarności Międzypokoleniowej.

Jego celem było stworzenie przestrzeni do autokreacji i samorealizacji najstarszego oraz najmłodszego pokolenia w sferze kultury. Festiwal miał przyczynić się do przełamania funkcjonującego w społeczeństwie mitu o „konflikcie pokoleń”. Impreza dobyła się 12 maja 2011 roku w sali koncertowej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza przy ul. Solnej 12. W ramach Festiwalu prezentowana była twórczość w następujących dziedzinach artystycznych: śpiew, teatr, kabaret, taniec, poezja, muzyka. Festiwal patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Poznania.

Na scenie festiwalowej można było zobaczyć ponad trzydzieści występów przedstawicieli przedszkoli, szkół, domów kultury, dziennych domów pomocy, klubów seniora oraz stowarzyszeń. W ramach Festiwalu zorganizowane zostały również wystawy prac dzieci i młodzieży, przygotowane przez Fundację Serdecznik oraz seniorów – uczestników zajęć malarskich organizowanych przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej nr 5 „Klub Winogrady”. I Festiwal Solidarności Międzypokoleniowej zakończył się minirecitalem Darii Wójcik – utalentowanej śpiewaczki operowej i operetkowej. Każdy z artystów, biorących udział w Festiwalu, otrzymał także zbiór bajek, wydanych przez Centrum Inicjatyw Senioralnych. Były to krótkie opowieści o tęsknocie, dorastaniu, przemijaniu i miłości, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.